Starostwo Powiatowe  herb_40px_wersja2.png  w Mielcu

A A A

logo_300px.svg

Informację o przekroczeniach dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 oraz o możliwości przekroczenia dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 na obszarze województwa podkarpackiego w 2018 r.

22.11.2018

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

INFORMACJA O PRZEKROCZENIU ORAZ O MOŻLIWOŚCI WYSTĄPIENIA PRZEKROCZENIA POZIOMÓW DOPUSZCZALNYCH I DOCELOWYCH SUBSTANCJI W POWIETRZU W 2018 r.

Poziom Alertu

Przekroczenie w 2018 r. dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10.

Możliwość wystąpienia w 2018 r. przekroczenia dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10.

Obszar

Przekroczenie dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 – strefa podkarpacka o kodzie PL1802 – Mielec, Nisko, Przemyśl. Obszar  około 235 km2 zamieszkały przez około 145 tys. mieszkańców.

 

Możliwość wystąpienia przekroczenia dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 – strefa podkarpacka o kodzie PL1802 – Sanok. Obszar  około 38 km2 zamieszkały przez około 38 tys. mieszkańców.

Stwierdzone przekroczenia

Przekroczenie dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 związane jest z wystąpieniem w 2018 roku ponad 35 dni ze stężeniem pyłu PM10 wyższym od 50 µg/m3. Przekroczenie dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 odnotowano na stacjach monitoringu powietrza zlokalizowanych w:

- Mielcu przy ul. Biernackiego– 36 przekroczeń;

- Mielcu przy ul. Pogodnej– 38 przekroczeń;

- Nisku przy ul. Szklarniowej– 36 przekroczeń;

- Przemyślu przy ul. Grunwaldzkiej– 36 przekroczeń.

 

Możliwość przekroczenia dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 związane jest z wystąpieniem, w poddanych analizie ostatnich 12 miesiącach, ponad 35 dni ze stężeniem pyłu PM10 wyższym od 50 µg/m3. Analiza objęła okres od 29.10.2017 r. do 28.10.2018 r. Możliwość przekroczenia dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 odnotowano na stacji monitoringu powietrza zlokalizowanej w Sanoku przy ul. Sadowej– 36 przekroczeń.

Źródło informacji

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie

Przyczyny

Wysokie stężenia dobowe PM10 miały miejsce  w okresie zimowym i związane były ze zwiększoną emisją zanieczyszczeń ze spalania paliw na cele grzewcze.

Działania zapobiegawcze

Ograniczenie emisji z indywidualnych gospodarstw domowych poprzez:

  1. ogrzewanie mieszkań lepszym jakościowo paliwem,
  2. w przypadku posiadania pieców z możliwością górnego spalania stosowanie tej metody. Instrukcja górnego spalania w kotłach domowych dostępna jest m.in. na stronie czysteogrzewanie.pl
  3. wymianę dotychczasowego, wysokoemisyjnego kotła na paliwa stałe na nowoczesny kocioł spełniający wymagania ekoprojektu w zakresie efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń,  na kocioł gazowy lub inne niskoemisyjne źródło ciepła i energii (pompy ciepła,  kotły olejowe lub opalane biomasą,  kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne). Fundusze na ograniczenie niskiej emisji w województwie podkarpackim możliwe są do pozyskania m.in.:

- z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Beneficjentem (wnioskodawcą) mogą być jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki i stowarzyszenia. Pomoc udzielana jest przez beneficjenta  na rzecz ostatecznych odbiorców (właścicieli gospodarstw domowych).

- z programu „Czyste powietrze”, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych by efektywnie zarządzać energią. Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego. Dotacje i pożyczki w ramach programu będą udzielane za pośrednictwem szesnastu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

 

Jednocześnie przypominany, że obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów w piecach domowych i na wolnym powietrzu oraz ustawowy zakaz wypalania traw. Za spalanie odpadów w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu oraz wypalanie traw grozi grzywna lub kara aresztu.

 

Ograniczenie emisji z transportu poprzez jak najczęstsze korzystanie z publicznych środków transportu.

Opracował

Beata Michalak

Godzina i data

godz. 10.00  dnia 21.11.2018 r.

SMS

WCZK OSTRZEGA:

Przekroczenie w 2018 r. na terenie Mielca, Niska i Przemyśla  dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10.

Możliwość przekroczenia w 2018 r. na terenie Sanoka  dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10.

Szczegóły na stronie https://rzeszow.uw.gov.pl/wczk/

RSO

Uwagi

Wyniki monitoringu jakości powietrza dostępne są na stronie https://stacje.wios.rzeszow.pl/

 

Galeria zdjęć

Kazimierz Gacek Starosta Powiatu Mieleckiego

Kazimierz Gacek

Starosta Powiatu Mieleckiego
Marek Paprocki Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego

Marek Paprocki

Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego
Andrzej Bryła Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

Andrzej Bryła

Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

DOKUMENTY

13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024

LICZBA LUDNOŚCI

132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego

PIENIĄDZE

240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku