Starostwo Powiatowe  herb_40px_wersja2.png  w Mielcu

A A A

logo_300px.svg

Rozpościerający się nad Wisłą równinny obszar 880 km2 Doliny Dolnej Wisłoki w północno – zachodniej części województwa podkarpackiego w Kotlinie Sandomierskiej zajmuje Powiat Mielecki. W tym nie do końca odkrytym zakątku Polski, administracyjne granice powiatu obejmujące 9 gmin, 1 miasto oraz 101 sołectw zamieszkuje około 136 tys. osób, świadków historii bądź spadkobierców bogatej tradycji tego regionu. Z jednej strony dynamizm, przemysł oraz postęp nowoczesności w pierwszej w Polsce Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Mielcu, z drugiej zaś trochę senny i rozmarzony nadwiślański pejzaż, sprawiają, iż każdy kto odwiedzi ziemię mielecką będzie zaskoczony przenikaniem i wzajemnym oddziaływaniem na siebie tradycji i postępu.

fotografia_lotnicza_kosciola_pw_sw_mikolaja_biskupa_w_borowej.png

Pomiędzy nowoczesnością, a urokliwymi pejzażami, jak świadkowie naszej przeszłości wyrastają skarby architektury ziemi mieleckiej. W każdej gminie jest taki skarb, jak choćby pochodzący z 1677 roku zbudowany z drzewa modrzewiowego kościół w Gawłuszowicach, chorzelowski kościół parafialny z XVII-wiecznymi ołtarzami, w Padwi Narodowej ołtarz z XVII wieku zachwyca barokowym stylem, XVII-wieczny kościół w Czerminie urzeka odlanym w 1525 roku dzwonem, średniowieczna wieża mieszkalno-obronna w Rzemieniu jedna z pierwszych budowli murowanych na terenie Puszczy Sandomierskiej. Przykładów pięknej architektury jest jeszcze dużo więcej, bo choćby sięgający swą historią XV wieku zamek w Przecławiu, cudownie zdobiona, wzniesiona końcem XVII wieku bazylika mniejsza w Mielcu, siedziba Muzeum Regionalnego w kunsztownym Dworku Oborskich z XIX wieku w Mielcu, datowany na 1692 rok drewniany kościół w Jamach, modrzewiowy kościół z końca XVIII stulecia w Zgórsku. Wymienione obiekty to tylko nieliczne przykłady bogatej w style architektury ziemi mieleckiej, do pomniejszych ale równie ważnych należą niezliczone ilości przydrożnych kapliczek, krzyż pokutny z 1791 roku, XIX-wieczny wiatrak, kopce szwedzkie, Góra św. Anny, wedle tradycji kopiec na grobie chana tatarskiego.

Wymienione przykłady architektury tym bardziej są wyjątkowe, gdyż wpisane w równinny krajobraz ziemi mieleckiej położonej nad Wisłą i Wisłoką, gdzie dawna Puszcza Sandomierska pozostawiła jeszcze swe ślady. To tutaj na terenie Nadleśnictw Mielec i Tuszyma zostały utworzone trzy rezerwaty przyrody. Rezerwat „Bagno Przecławskie” to ostoja torfowisk i mszarów, boru sosnowego i bagiennego, gdzie wśród ponad 200 gatunków roślin żyją m.in. wilki, jelenie europejskie, myszołowy. W 1960 roku w celu ochrony stanowisk 120-letniego buka, fragmentu Puszczy Sandomierskiej utworzono „Rezerwat Buczyna im. prof. Władysława Szafera”, a spotkać tu można objęte ścisłą ochroną rośliny w tym lilię złotogłów. „Rezerwat Pateraki”, prezentowany jako trzeci, jest rezerwatem leśnym o bardzo zróżnicowanej roślinności, a słynie głównie z występowania lilii złotogłów, bluszcza pospolitego oraz śnieżycy wiosennej, roślin objętych ścisłą ochroną gatunkową. Tym z czego jeszcze powiat mielecki słynie to śródleśne hodowle koników polskich i danieli oraz żeremie bobrów.

Tak wiele ciekawych zabytków, taka różnorodność przyrody, tradycja i nowoczesność na rozpościerającym się nad Wisłą równinnym obszarze 880 km2 Doliny Dolnej Wisłoki w północno – zachodniej części województwa podkarpackiego w Kotlinie Sandomierskiej, nie do końca odkrytym zakątku Polski – ziemi mieleckiej.

mielecki_rynek_noca.png

Mamy nadzieje, że obraz naszego regionu ledwo naszkicowany sprawił, iż poznaliście Państwo nasz powiat zanim tu przybędziecie a przekraczając jego granice poczujecie się Państwo jak u siebie.

Kazimierz Gacek Starosta Powiatu Mieleckiego

Kazimierz Gacek

Starosta Powiatu Mieleckiego
Marek Paprocki Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego

Marek Paprocki

Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego
Andrzej Bryła Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

Andrzej Bryła

Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

DOKUMENTY

13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024

LICZBA LUDNOŚCI

132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego

PIENIĄDZE

240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku