Starostwo Powiatowe w Mielcu
Starostwo Powiatowe w Mielcu
16.05.2018
Ocena aktualnej i prognozowanej sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej
na okres: od godz. 08:00 dnia 16.05.2018 do godz. 08:00 dnia 18.05.2018
WSTĘP
W środę dnia 16.05.2018 i w czwartek dnia 17.05.2018 przez woj. wschodnie Polski przemieszczać się będzie niż z układem frontów atmosferycznych. W związku z tym prognozuje się opady deszczu miejscami o umiarkowanym natężeniu, a na Podkarpaciu o natężeniu silnym. Miejscami wystąpią także burze, lokalnie z gradem. Prognozowana suma opadów, na przeważającym obszarze kraju, od środy rano do czwartku wieczorem: od 30 mm do 50 mm.
Najwyższe sumy opadów w ciągu 36 godzin prognozowane są:
w woj. podkarpackim – lokalnie do 100 mm
w woj. małopolskim – lokalnie do 80 mm
w woj. świętokrzyskim – lokalnie do 60 mm
Wydane ostrzeżenia meteorologiczne:
- woj. podkarpackie - intensywne opady deszczu/2 i burze/1
-woj. małopolskie - intensywne opady deszczu/2 i burze/1
-woj. świętokrzyskie - intensywne opady deszczu/1
W najbliższym czasie zostaną wydane ostrzeżenia o intensywnych opadach deszczu/1 dla woj. lubelskiego i mazowieckiego.
Ostrzeżenia meteorologiczne można śledzić na bieżąco na stronie: http://pogodynka.pl/ostrzeżenia
Aktualną sytuację meteorologiczną można śledzić na bieżąco na stronie:
http://www.monitor.pogodynka.pl/
1. PROGNOZA POGODY DLA POLSKI
Ważność: od godz.19:30 dnia 15.05.2018 do godz 19:30 dnia 16.05.2018
W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu oraz lokalne burze, na zachodzie stopniowo zanikające. Nad ranem miejscami mgła, ograniczająca widzialność gdzieniegdzie do 200 metrów. Temperatura minimalna od 8°C, 10°C na południowym wschodzie i północnym wschodzie, do 10°C, 13°C na pozostałym obszarze. W rejonach podgórskich chłodniej: od 5°C do 8°C. Wiatr słaby, północno-wschodni i wschodni, tylko na południu zmienny. W czasie burz wiatr porywisty.
W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże, a na krańcach południowo-wschodnich całkowite. Rano na południu i wybrzeżu mgła, ograniczająca widzialność do 300 m. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z opadami gradu. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20 mm, a na północnym wschodzie do 30 mm. Na południowym wschodzie kraju opady ciągłe, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym i tam prognozowana wysokość opadów na Podkarpaciu do 50 mm. Temperatura maksymalna od 15°C, 17°C na południowym wschodzie i na wybrzeżu do 22°C na północy. Chłodniej w rejonach podgórskich Karpat : od 12°C do 14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i wschodni, tylko na południu kraju północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h, a w Tatrach do 100 km/h.
Ważność: od godz 19:30 dnia 16.05.2018 do godz. 19:30 dnia 17.05.2018
W nocy zachmurzenie duże, a na krańcach południowo-wschodnich całkowite. Okresami opady deszczu oraz zanikające burze. Miejscami opady o natężeniu umiarkowanym, a na południowym wschodzie także o natężeniu silnym. Prognozowana wysokość opadów do 20 mm, a na Podkarpaciu do 25 mm. Na wybrzeżu gdzieniegdzie mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna od 10°C do 13°C. Wiatr umiarkowany, na południu kraju porywisty, z kierunków północnych i zachodnich. W Tatrach porywy wiatru do 100 km/h, a w czasie burz do 60 km/h.
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu oraz miejscami burze, lokalnie z opadami gradu. Miejscami opady o umiarkowanym natężeniu. Prognozowana wysokość opadów do 20 mm, a na Podkarpaciu do 25 mm. Temperatura maksymalna od 15°C, 17°C na południu i w woj. północnych, około 19°C w centrum, do 21°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny i porywisty, przeważnie z kierunków północnych i zachodnich. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h, a w Tatrach do 90 km/h.
2. OCENA AKTUALNEJ I PROGNOZOWANEJ SYTUACJI HYDROLOGICZNEJ
Dorzecze Wisły
Stan wody w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody niskiej i średniej. Stan wysoki zanotowano na Pisie. Stan średni zanotowano na Przemszy, Skawie, Dunajcu, Popradzie, Bystrzycy, Narwi, Omulwi, Orzycu, Krznie, Wkrze, Bzurze, Drwęcy i Brdzie oraz lokalnie na Wiśle, Sanie, Kamiennej, Wieprzu, Biebrzy, Bugu i Liwcu.
Dorzecze Odry
Stan wody w dorzeczu Odry układa się głównie w strefie wody niskiej i średniej. Stan wysoki obserwowano na Drawie i górnej Noteci. Stan średni zanotowano na Osobłodze, Strzegomce, Gwdzie i Inie oraz lokalnie na Odrze, Ślęzie, Bystrzycy, Widawie, Kaczawie, Baryczy, Bobrze, Warcie, Prośnie i Noteci.
Dorzecza Przymorza
Stan wody w dorzeczach Przymorza układa się głównie w strefie wody średniej i niskiej. Stan niski zanotowano na Prośnie, Słupi i Gubrze oraz lokalnie na Łynie.
Dnia 15.05.2018 (godz. 17:00 cz. urzędowego) nie zanotowano przekroczenia stanu alarmowego na stacjach wodowskazowych w Polsce.
Stan ostrzegawczy został przekroczony na 1 stacji wodowskazowej w dorzeczu Wisły.
3. OSTRZEŻENIA HYDROLOGICZNE:
Aktualnie nie obowiązują żadne ostrzeżenia hydrologiczne.
Jutro (16.05) zostanie wydane ostrzeżenie hydrologiczne stopnia 2 dla województwa podkarpackiego i małopolskiego. Jest duże prawdopodobieństwo wydania też ostrzeżenia 2 stopnia dla woj. świętokrzyskiego. W zależności od najnowszej prognozy meteorologicznej stopień ostrzeżenia może zostać podwyższony do najwyższego - 3 stopnia.
Jest również duże prawdopodobieństwo wydania ostrzeżenia hydrologicznego 2 stopnia dla województwa śląskiego i lubelskiego pojutrze (17.05), ale uzależnione jest od wędrówki ośrodka niżowego i natężenia opadów.
Ostrzeżenia można śledzić na bieżąco na stronie: http://www.pogodynka.pl/ostrzezeniahydro
Aktualną sytuację hydrologiczną można śledzić na bieżąco na stronie:
http://www.monitor.pogodynka.pl/
4. PROGNOZA HYDROLOGICZNA DLA POLSKI W dorzeczu Wisły:
W środę 16.05i 17.05 obserwować będziemy głównie wahania na całym biegu Wisły w strefie wody średniej i niskiej. W nocy 17/18.05 obserwowane będą wzrosty (do około 100 cm) na górnej Wiśle spowodowane spływem wód opadowych.
W związku z prognozowanymi długotrwałymi opadami deszczu, szczególnie na południu kraju: woj. podkarpackie (do 100 mm/36h), małopolskie, świętokrzyskie, śląskie, lubelskie, na górskich i podgórskich dopływach Wisły prognozowane są wzrosty stanu wody do strefy wody wysokiej z przekroczeniami stanów ostrzegawczych. Na Wisłoce, Wisłoku, górnym Sanie istnieje duże prawdopodobieństwo przekroczenia stanów alarmowych. Wzrosty będą znaczące również w zlewniach silnie zurbanizowanych oraz podatnych na działanie urządzeń hydrotechnicznych.
W zlewniach środkowej i dolnej Wisły prognozuje się na ogół stabilizację poziomu wody, na ogół w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i dolnej wysokiej.
W dorzeczu Odry:
W okresie prognostycznym na górnej i środkowej Odrze przewiduje się głownie wahania stanu wody związane z przemieszczaniem się w dół rzeki wód opadowych ze zlewni dopływów górnej Odry oraz pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stan wody będzie układał się w strefie wody niskiej i średniej. Na dolnej Odrze przewiduje się nieznaczny spadek stanu wody w strefie wody średniej.
W zlewniach dopływów górnej Odry objętych prognozowanymi opadami burzowymi - woj. śląskie, przewiduje się krótkotrwałe, lokalne wzrosty stanu wody w strefie wody średniej lub wysokiej.
W zlewniach dopływów Odry środkowej, na Warcie i Noteci oraz ich dopływach prognozuje się głównie stabilizację stanu wody oraz lokalne wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody układać się będą głównie w strefie wody niskiej i średniej.
W rzekach Przymorza i na Żuławach:
W najbliższych dniach w ujściowym odcinku Wisły i Odry, na Zalewie Wiślanym i Szczecińskim, wzdłuż Wybrzeża oraz na Żuławach prognozowane są wahania stanów wody w strefie stanów średnich z niewielką tendencją spadkową.
Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej oraz Zalewu Wiślanego spodziewane są wahania stanów wody w strefie stanów średnich i niskich, lokalnie z tendencją wzrostową. Na stacji w Resku możliwe jest przekroczenie stanów wysokich.
W zlewniach Łyny i Węgorapy prognozuje się przeważnie stabilizację i spadki poziomu wody w obecnych strefach, lokalnie zakłócone pracą urządzeń hydrotechnicznych.
Lokalnie również możliwe wahania i wzrosty poziomy wody, w miejscu wystąpienia prognozowanych opadów o charakterze burzowym.
Część meteorologiczną przygotowali: synoptyk meteorolog CBPM: Maria Waliniowska
Część hydrologiczną przygotował: dyżurny synoptyk hydrolog: Grzegorz Walijewski
Prognoza hydrologiczna dla Polski w części opracowana na podstawie materiałów otrzymanych z biur prognoz hydrologicznych IMGW-PIB
Uwagi i opinie proszę kierować na adres: centrum.nadzoru@imgw.pl
DOKUMENTY
13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024
LICZBA LUDNOŚCI
132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego
PIENIĄDZE
240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku