Starostwo Powiatowe  herb_40px_wersja2.png  w Mielcu

A A A

logo_300px.svg

Ocena aktualnej i prognozowanej sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej

16.05.2018

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Ocena aktualnej i prognozowanej sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej

na okres: od godz. 08:00 dnia 16.05.2018 do godz. 08:00 dnia 18.05.2018

 

WSTĘP

W środę dnia 16.05.2018 i w czwartek dnia 17.05.2018 przez woj. wschodnie Polski przemieszczać się będzie niż z układem frontów atmosferycznych. W związku z tym prognozuje się opady deszczu miejscami o umiarkowanym natężeniu, a na Podkarpaciu o natężeniu silnym. Miejscami wystąpią także burze, lokalnie z gradem. Prognozowana suma opadów, na przeważającym obszarze kraju, od środy rano do czwartku wieczorem: od 30 mm do 50 mm.

Najwyższe sumy opadów w ciągu 36 godzin prognozowane są:

w woj. podkarpackim –  lokalnie do 100 mm

w woj. małopolskim – lokalnie do 80  mm

w woj. świętokrzyskim – lokalnie do 60 mm 

Wydane ostrzeżenia meteorologiczne:

- woj. podkarpackie  - intensywne opady deszczu/2 i burze/1

-woj.  małopolskie    - intensywne opady  deszczu/2 i burze/1

-woj. świętokrzyskie - intensywne opady deszczu/1 

W najbliższym czasie zostaną wydane ostrzeżenia o intensywnych opadach deszczu/1 dla woj. lubelskiego i mazowieckiego.    

Ostrzeżenia meteorologiczne można śledzić na bieżąco na stronie: http://pogodynka.pl/ostrzeżenia

Aktualną sytuację meteorologiczną można śledzić na bieżąco na stronie:

http://www.monitor.pogodynka.pl/

1. PROGNOZA POGODY DLA POLSKI

Ważność: od godz.19:30 dnia 15.05.2018 do godz 19:30 dnia 16.05.2018

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu oraz lokalne burze, na zachodzie stopniowo zanikające. Nad ranem miejscami  mgła, ograniczająca widzialność gdzieniegdzie  do 200 metrów. Temperatura minimalna od 8°C, 10°C na południowym wschodzie i północnym wschodzie, do 10°C, 13°C na pozostałym obszarze. W rejonach podgórskich chłodniej: od 5°C do 8°C. Wiatr słaby, północno-wschodni i wschodni, tylko na południu zmienny. W czasie burz wiatr porywisty.

  W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże, a na krańcach południowo-wschodnich całkowite. Rano na południu i wybrzeżu mgła, ograniczająca  widzialność do 300 m.  Miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z opadami gradu. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20 mm, a na północnym wschodzie  do 30 mm.  Na południowym wschodzie kraju opady ciągłe, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym  i tam prognozowana wysokość opadów na Podkarpaciu do 50 mm. Temperatura maksymalna od 15°C, 17°C na południowym wschodzie i na wybrzeżu do 22°C na północy. Chłodniej w rejonach podgórskich Karpat : od 12°C do 14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i wschodni, tylko na południu kraju północno-zachodni i zachodni.  W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h, a w Tatrach  do 100 km/h.

Ważność: od godz 19:30 dnia 16.05.2018 do godz. 19:30 dnia 17.05.2018

W nocy zachmurzenie duże, a na krańcach południowo-wschodnich całkowite. Okresami opady deszczu oraz zanikające burze. Miejscami opady o  natężeniu umiarkowanym, a na południowym  wschodzie także o natężeniu silnym.  Prognozowana wysokość opadów do 20 mm, a na Podkarpaciu  do 25 mm.  Na wybrzeżu gdzieniegdzie mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna od 10°C do 13°C. Wiatr umiarkowany, na południu kraju porywisty, z kierunków północnych i zachodnich. W Tatrach porywy wiatru do 100 km/h, a w czasie burz do 60 km/h.

W dzień  zachmurzenie duże z większymi  przejaśnieniami. Okresami opady deszczu  oraz miejscami burze, lokalnie z opadami gradu.  Miejscami opady o umiarkowanym natężeniu. Prognozowana wysokość opadów do 20 mm, a na Podkarpaciu do 25 mm.  Temperatura maksymalna  od  15°C, 17°C na południu i w woj. północnych, około 19°C w centrum, do 21°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny i porywisty, przeważnie z kierunków północnych i zachodnich.  W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h, a w Tatrach do 90 km/h.

2. OCENA AKTUALNEJ I PROGNOZOWANEJ SYTUACJI HYDROLOGICZNEJ

OPIS SYTUACJI HYDROLOGICZNEJ z godz. 17:00 (cz. urzędowego)

Dorzecze Wisły

Stan wody w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody niskiej i średniej. Stan wysoki zanotowano na Pisie. Stan średni zanotowano na Przemszy, Skawie, Dunajcu, Popradzie, Bystrzycy, Narwi, Omulwi, Orzycu, Krznie, Wkrze, Bzurze, Drwęcy i Brdzie oraz lokalnie na Wiśle, Sanie, Kamiennej, Wieprzu, Biebrzy, Bugu i Liwcu.

 

Dorzecze Odry

Stan wody w dorzeczu Odry układa się głównie w strefie wody niskiej i średniej. Stan wysoki obserwowano na Drawie i górnej Noteci. Stan średni zanotowano na Osobłodze, Strzegomce, Gwdzie i Inie oraz lokalnie na Odrze, Ślęzie, Bystrzycy, Widawie, Kaczawie, Baryczy, Bobrze, Warcie, Prośnie i Noteci.

 

Dorzecza Przymorza

Stan wody w dorzeczach Przymorza układa się głównie w strefie wody średniej i niskiej. Stan niski zanotowano na Prośnie, Słupi i Gubrze oraz lokalnie na Łynie.

 

Dnia 15.05.2018 (godz. 17:00 cz. urzędowego) nie zanotowano przekroczenia stanu alarmowego na stacjach wodowskazowych w Polsce.

Stan ostrzegawczy został przekroczony na 1 stacji wodowskazowej w dorzeczu Wisły.

3. OSTRZEŻENIA HYDROLOGICZNE:

Aktualnie nie obowiązują żadne ostrzeżenia hydrologiczne.

Jutro (16.05) zostanie wydane ostrzeżenie hydrologiczne stopnia 2 dla województwa podkarpackiego i małopolskiego. Jest duże prawdopodobieństwo wydania też ostrzeżenia 2 stopnia dla woj. świętokrzyskiego. W zależności od najnowszej prognozy meteorologicznej stopień ostrzeżenia może zostać podwyższony do najwyższego - 3 stopnia.

Jest również duże prawdopodobieństwo wydania ostrzeżenia hydrologicznego 2 stopnia dla województwa śląskiego i lubelskiego pojutrze (17.05), ale uzależnione jest od wędrówki ośrodka niżowego i natężenia opadów.

Ostrzeżenia można śledzić na bieżąco na stronie: http://www.pogodynka.pl/ostrzezeniahydro

Aktualną sytuację hydrologiczną można śledzić na bieżąco na stronie:

http://www.monitor.pogodynka.pl/

4. PROGNOZA HYDROLOGICZNA DLA POLSKI W dorzeczu Wisły:

          W środę 16.05i 17.05 obserwować będziemy głównie wahania na całym biegu Wisły w strefie wody średniej i niskiej. W nocy 17/18.05 obserwowane będą wzrosty (do około 100 cm) na górnej Wiśle spowodowane spływem wód opadowych.

W związku z prognozowanymi długotrwałymi opadami deszczu, szczególnie na południu kraju: woj. podkarpackie (do 100 mm/36h), małopolskie, świętokrzyskie, śląskie, lubelskie, na górskich i podgórskich dopływach Wisły prognozowane są wzrosty stanu wody do strefy wody wysokiej z przekroczeniami stanów ostrzegawczych. Na Wisłoce, Wisłoku, górnym Sanie istnieje duże prawdopodobieństwo przekroczenia stanów alarmowych. Wzrosty będą znaczące również w zlewniach silnie zurbanizowanych oraz podatnych na działanie urządzeń hydrotechnicznych.

W zlewniach środkowej i dolnej Wisły prognozuje się na ogół stabilizację poziomu wody, na ogół w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i dolnej wysokiej.

W dorzeczu Odry:

W okresie prognostycznym na górnej i środkowej Odrze przewiduje się głownie wahania stanu wody związane z przemieszczaniem się w dół rzeki wód opadowych ze zlewni dopływów górnej Odry oraz pracą urządzeń hydrotechnicznych.  Stan wody będzie układał się w strefie wody niskiej i średniej. Na dolnej Odrze przewiduje się nieznaczny spadek stanu wody w strefie wody średniej.

W zlewniach dopływów górnej Odry objętych prognozowanymi opadami burzowymi  - woj. śląskie, przewiduje się krótkotrwałe, lokalne wzrosty stanu wody w strefie wody średniej lub wysokiej.

 W zlewniach dopływów Odry środkowej, na Warcie i Noteci oraz ich dopływach prognozuje się głównie stabilizację stanu wody oraz lokalne wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody układać się będą głównie w strefie wody niskiej i średniej.

 

W rzekach Przymorza i na Żuławach:

                W najbliższych dniach w ujściowym odcinku Wisły i Odry, na Zalewie Wiślanym i Szczecińskim, wzdłuż Wybrzeża oraz na Żuławach prognozowane są wahania stanów wody w strefie stanów średnich z niewielką tendencją spadkową.

Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej oraz Zalewu Wiślanego spodziewane są wahania stanów wody w strefie stanów średnich i niskich, lokalnie z tendencją wzrostową. Na stacji w Resku możliwe jest przekroczenie stanów wysokich.

W zlewniach Łyny i Węgorapy prognozuje się przeważnie stabilizację i spadki poziomu wody w obecnych strefach, lokalnie zakłócone pracą urządzeń hydrotechnicznych.

Lokalnie również możliwe wahania i wzrosty poziomy wody, w miejscu wystąpienia prognozowanych opadów o charakterze burzowym.             

Część meteorologiczną przygotowali: synoptyk meteorolog CBPM: Maria Waliniowska

Część hydrologiczną przygotował: dyżurny synoptyk hydrolog: Grzegorz Walijewski

                                                 

Prognoza hydrologiczna dla Polski w części opracowana na podstawie materiałów otrzymanych z biur prognoz hydrologicznych IMGW-PIB

Uwagi i opinie proszę kierować na adres: centrum.nadzoru@imgw.pl

Kazimierz Gacek Starosta Powiatu Mieleckiego

Kazimierz Gacek

Starosta Powiatu Mieleckiego
Marek Paprocki Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego

Marek Paprocki

Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego
Andrzej Bryła Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

Andrzej Bryła

Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

DOKUMENTY

13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024

LICZBA LUDNOŚCI

132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego

PIENIĄDZE

240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku