Zaskakująco niskie dofinansowanie dla szpitala

02.10.2019 Kategoria: Informacje Samorząd

Jak informuje Józef Więcław, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Mielcu, lecznica otrzymała 53 700 złotych na pokrycie kosztów funkcjonowania w 2019 roku. Jest to kwota symboliczna, gdyż faktyczne tegoroczne koszty wzrosły o kilka milionów złotych.
- Jest to dla mnie zupełnie nie zrozumiałe i jako zarządzający szpitalem czuję się bardzo tym rozczarowany – tak uzyskaną pomoc skomentował J. Więcław.

W ostatnim czasie o coraz trudniejszej sytuacji szpitali powiatowych dyskutowali samorządowcy i dyrektorzy szpitali w Warszawie 17 września, gdzie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Dotycząca Sytuacji Szpitali. Jej inicjatorami był Związek Powiatów Polskich oraz Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych. Aktualny stan rzeczy prowadzi w konsekwencji do niewydolności szpitali, co w swoim wystąpieniu otwierającym konferencję podkreślał Andrzej Płonka, Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich.

– Posiadamy dane z ponad120 szpitali. Jeszcze w roku 2017 około połowy szpitali osiągnęło ujemny wynik finansowy. Dzisiaj, na dość dużej próbie placówek, to ponad 90%. Dotyczy to szpitali, które się zadłużają i które zadłużać się będą. Zabiegamy o to, aby nieustannie być partnerem dla Pana ministra zdrowia, aby chciano z nami rozmawiać, ponieważ sieć szpitali zdecydowanie trzeba poprawić, ona źle działa, jest źle policzona i my to nieustannie mówimy – podkreślał prezes ZPP.

Czy kwota, jaką w dniu 30 września br. Otrzymał mielecki szpital jest ostateczna – trwają w tej sprawie pilne uzgodnienia pomiędzy lecznicą a rzeszowskim oddziałem NFZ. Jeżeli jednak miała to być ostateczna kwota zwiększenia wysokości przyznawanego dodatkowego ryczałtu, oznaczać to będzie wielomilionową stratę na działalności, którą będzie musiał pokryć szpital i samorząd powiatowy, jeżeli przekroczy ona amortyzację.

mp