Starostwo Powiatowe w Mielcu
Starostwo Powiatowe w Mielcu
11.01.2022 Kategoria: Edukacja Informacje
Zespół Szkół Technicznych z Mielca został uhonorowany tytułem „Inspirator Kariery 2021”.
Uroczystość wręczenia statuetki oraz przyznanego tytułu odbyła się w nowo wyremontowanej bibliotece szkoły. Organizatorów Konkursu reprezentowali: Paweł Abucki, przewodniczący Kapituły Konkursu oraz Marta Prusek – Galińska, redaktor Naczelna Kwartalnika Kierunek Kariera.
Ze względu na trwającą pandemię organizatorzy już drugi rok z rzędu zrezygnowali z organizacji uroczystej gali. Zamiast tego przyznane wyróżnienia wręczane są poszczególnym laureatom podczas kameralnych spotkań w ich siedzibach.
Przyznane wyróżnienie - „Inspirator Kariery 2021” odebrali Arkadiusz Gałkowski, dyrektor ZST i Mieczysław Wilk, szkolny koordynator projektów oraz Grzegorz Piechota, Dyrektor Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Mielcu.
Ideą konkursu „Inspirator Kariery” jest propagowanie dobrych praktyk edukacyjnych, samorządowych i biznesowych w obszarze kształcenia zawodowego. Organizatorem konkursu jest Instytut Pracy i Kariery z Zawiercia.
W szczególności konkurs propaguje i wspiera działania w zakresie szeroko rozumianej integracji środowiska edukacyjnego, samorządowego i biznesowego, propaguje koncepcję ciągłego doskonalenia rozwoju zawodowego i promuje dobre praktyki edukacyjne na rzecz kształcenia zawodowego. Fundacja sprzyja również działaniom mającym popularyzowanie inicjatyw na rzecz formowania preorientacji i orientacji zawodowej.
Organizowany co roku Konkurs ma charakter otwarty. Mogą w nim uczestniczyć szkoły, przedszkola, inne placówki edukacyjno-oświatowe, samorządy oraz przedsiębiorstwa, które spełniają kryteria w zakresie realizacji celów Konkursu.
Procedura wyboru Laureatów obejmuje analizę pro zawodowej działalności uczestnika pod kątem doskonalenia jej jakości, jak również dokonań w kierunku wdrażania takiej działalności.
Przedmiotem oceny są w szczególności:
-wdrożone rozwiązania na rzecz doskonalenia kształcenia zawodowego, w tym np. metody nauczania, kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów, doradztwo zawodowe, inicjatywy uczniowskie, rozwój szkoły, w tym kadry pedagogicznej,
- podjęte inicjatywy i programy wpływające na formowanie preorientacji i orientacji zawodowej, w tym np. tworzenie klas patronackich, festiwale zawodów, wycieczki do zakładów pracy, praktyki zawodowe,
- organizacja praktycznej nauki zawodu w ramach programu Erasmus+, współpraca z zagranicznymi szkołami,
- wdrożenie planu rozwoju lub wspomagania oświaty w zakresie kształtowania kompetencji kluczowych uczniów,
- współpraca samorządu z lokalnym rynkiem pracy na rzecz podniesienia jakości praktycznego kształcenia zawodowego,
- szkolenia dla uczniów i nauczycieli,
- wsparcie modyfikacji programów nauczania oraz wsparcie finansowe w zakupie niezbędnych materiałów dydaktycznych.
Zespół Szkół Technicznych w Mielcu tworzy obecnie ponad 1800 uczniów i słuchaczy oraz grono 136 nauczycieli, z których ponad 80% to nauczyciele dyplomowani. Ofertę szkoły stanowią atrakcyjne specjalizacje, których absolwenci to poszukiwani specjaliści na współczesnym rynku pracy. – Każdy może znaleźć u nas swoje miejsce – mówi Arkadiusz Gałkowski, Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu.
– W naszej szkole kształcimy przyszłych techników robotyki, programistów, mechaników, mechaników lotniczych, mechaników pojazdów samochodowych, informatyków, techników grafiki i poligrafii cyfrowej oraz żywienia i usług gastronomicznych. Natomiast w Szkole Branżowej oferujemy zawody mechanika pojazdów samochodowych, operatora obrabiarek skrawających, kucharza i cukiernika. Zawód technik robotyki jest naszym nowym, autorskim kierunkiem, uruchomionym w roku szkolnych 2020/2021 i jesteśmy z niego naprawdę dumni. Jego utworzenie było odpowiedzią na potrzeby zmieniającej się światowej gospodarki, która w coraz większym stopniu opiera się na automatyzacji i robotyzacji procesów wytwórczych. Wychodzimy zatem naprzeciw zarówno rynkowi pracy, jak i oczekiwaniom młodych ludzi, którzy mają ambicje kształcić się w kierunkach gwarantujących zdobycie atrakcyjnego, cenionego przez pracodawców i dobrze płatnego zawodu. Technik robotyki to zawód ściśle związany z kierunkiem rozwoju przemysłu lotniczego, maszynowego i przetwórczego, a powołanie go w naszej szkole to efekt współpracy z przedsiębiorstwami z terenu SSE Euro-Park Mielec, prowadzących produkcję zrobotyzowaną – podkreśla dyrektor.
O wysoko postawionej poprzeczce w zakresie dopasowywania oferty edukacyjnej szkoły świadczy fakt utworzenia kolejnego nowego kierunku – technik programista, zaplanowanego na rok szkolny 2021-2022. – Jak dowodzą analizy lokalnego rynku pracy, technik programista to dzisiaj jeden z najlepiej opłacanych i najbardziej poszukiwanych zawodów. Uczniowie, którzy podejmą naukę na nowym kierunku, zdobędą wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne w zakresie projektowania baz danych, stron internetowych oraz programowania i testowania aplikacji. Będą tworzyć programy w najpopularniejszych obecnie językach Python, C++, JavaScript, a także poznają inne języki: SQL, HTML 5 i CSS – mówi Dyrektor Gałkowski.
mp
DOKUMENTY
13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024
LICZBA LUDNOŚCI
132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego
PIENIĄDZE
240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku