Technik robotyki - pierwszy taki kierunek w Polsce

12.05.2020 Kategoria: Edukacja Inwestycje

Decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej z 8 maja 2020 roku od najbliższego roku szkolnego, jako pierwsi w kraju, w Mielcu kształcić się będą przyszli technicy robotyki!

Do tego niewątpliwego sukcesu mieleckiego środowiska przyczyniła się wspólna inicjatywa Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu (inicjatora i lidera projektu), Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu, Zespołu Szkół im. Prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu, Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu wraz z firmami: Kirchhoff Polska, Bury, PZL Mielec, Spiroflex, Tarapata, Husqvarna oraz Kuka – światowego potentata w produkcji robotów przemysłowych.

- Unikatową podstawę programową da tego innowacyjnego i poszukiwanego na rynku pracy zawodu opracowali nauczyciele CKPiDN w Mielcu: Tomasz Borowiec, Sylwester Paterek, Konrad Słupski, Mariusz Wojciechowski – powiedział Zdzisław Nowakowski, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia w Mielcu. To ich pełna zaangażowania wielomiesięczna praca, wsparta wielką życzliwością i pomocą wymienionych wyżej organizacji pozwala nam cieszyć się tym niewątpliwym sukcesem. Bardzo im za to dziękuję – dodał.

Nabór na nowy rok szkolny w zawodzie technik robotyki organizuje Zespół Szkół Technicznych w Mielcu. Tam też będą odbywały się zajęcia z przedmiotów ogólnokształcących i wybranych przedmiotów zawodowych. Zajęcia teoretyczne i praktyczne z przedmiotów mechanicznych, mechatronicznych, informatycznych i przede wszystkim robotycznych będą realizowane w nowoczesnych pracowniach Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu. Z kolei zajęcia z przedmiotów elektrycznych i w części z mechatronicznych – w Zespole Szkół im. Prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu.

Patronat naukowy nad eksperymentem objął Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.

mp

fot.: CKPiDN Mielec