Starostwo Powiatowe  herb_40px_wersja2.png  w Mielcu

A A A

logo_300px.svg

Technik robotyki - pierwszy taki kierunek nauczania w Polsce

17.09.2020 Kategoria: Edukacja Informacje


Nowy – eksperymentalny kierunek nauczania ponadpodstawowego – technik robotyki oficjalnie wystartował. To unikatowy w skali kraju profil nauczania, w którego realizacji uczestniczy 14 podmiotów.

W procesie wdrażania standardów Przemysłu 4.0 w polskich przedsiębiorstwach w coraz większym stopniu obecna jest automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych. Światowe trendy wskazują, ze staje się to coraz łatwiejsze nie tylko z technicznego, ale także ekonomicznego punktu widzenia.
W związku z rosnącymi kosztami pracy i taniejącą technologia popyt na roboty utrzymuje bardzo dużą dynamikę wzrostu. Aby być konkurencyjnym na globalnym, ale także lokalnym rynku pracy, obok stosowania najnowocześniejszych technologii, należy także poczynić inwestycje w zasoby ludzkie.

Dlatego też strony porozumienia, na mocy którego powstał pilotażowy kierunek technik robotyki, wyrażają wole współpracy w procesie wdrożenia w Mielcu - mieście pierwszej w kraju Specjalnej Strefy Ekonomicznej - za zgodą Ministra Edukacji Narodowej eksperymentalnego kierunku kształcenia.

Ten atrakcyjny z punktu widzenia treści nauczania oraz uzyskanych kwalifikacji nowy zawód jest odpowiedzią na potrzeby kadrowe mieleckich przedsiębiorców, które zostały wyartykułowane w trakcie przeprowadzonych przez Agencję Rozwoju Przemysłu - Oddział w Mielcu badań.

Pozytywna opinia naukowo-dydaktyczna podstawy programowej oraz programu nauczania opracowana przez Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz wykorzystanie bardzo dobrze wyposażonej bazy techno-dydaktycznej Centrum Kształcenia Praktycznego gwarantuje osiągnięcie zamierzonych celów dydaktycznych, tym samym wyposażenie absolwentów tego kierunku kształcenia w kompetencje wymagane w Przemyśle 4.0 w perspektywie 2030 roku

Uznając potrzebę wdrażania standardów Przemysłu 4.0 w polskich przedsiębiorstwach, w tym m.in automatyzację i robotyzacje procesów produkcyjnych Strony postanawiają podjąć współpracę polegająca na wspieraniu rozwoju kształcenia technicznego w zakresie nowych kwalifikacji i kompetencji odpowiadających potrzebom rynku pracy Mając na uwadze potrzeby rozwojowe przedsiębiorców Strony wyrażają wolę tworzenia efektywnych powiązań pomiędzy edukacja i przemysłem W celu realizacji pierwszego w Polsce, kierunku kształcenia technik robotyki, Strony postanawiają zawrzeć porozumienie o następującej treści:

Na mocy podpisanego, wielostronnego (14) porozumienia Powiat Mielecki stworzył warunki do skutecznej realizacji eksperymentu pedagogicznego prowadzonego przez Zespół Szkół Technicznych, Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli i Zespół Szkół im. Prof. J. Groszkowskiego, dla których jest organem prowadzącym.

Z kolei Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie obejmie kierunek technik robotyki opieką naukowo-dydaktyczna między innymi poprzez promowanie innowacyjnych technologii uczelni, w oparciu o istniejący potencjał naukowy. Zorganizuje dla uczniów wraz z nauczycielami wizyty studyjne w specjalistycznych laboratoriach Wydziału oraz wesprze nauczycieli w ich rozwoju zawodowym.

Nabór do pierwszej klasy to niewątpliwy sukces edukacyjny. Zainteresowanie nauką na tym kierunku było tak duże, że już na starcie podjęto decyzję o zwiększeniu ilości uczniów do 32.

mp

Galeria zdjęć

Kazimierz Gacek Starosta Powiatu Mieleckiego

Kazimierz Gacek

Starosta Powiatu Mieleckiego
Marek Paprocki Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego

Marek Paprocki

Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego
Andrzej Bryła Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

Andrzej Bryła

Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

DOKUMENTY

13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024

LICZBA LUDNOŚCI

132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego

PIENIĄDZE

240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku