Promesy na inwestycje drogowe

24.09.2019 Kategoria: Informacje Samorząd

Pięć gmin z terenu Powiatu  Mieleckiego oraz samo starostwo otrzymało z rąk Ewy Leniart, wojewody podkarpackiej promesy na inwestycje drogowe. Łączna kwota dotacji to 17, 297 mln złotych.

Uroczystość wręczenia promes odbyła się w budynku przecławskiego ratusza, dokąd zjechali przedstawiciele wszystkich samorządów, których projekty zostały zakwalifikowane do realizacji z obecnej transzy Funduszu Dróg Samorządowych.
- Środki te sprawią, że drogi po których będziemy się poruszać w powiecie mieleckim i dostępność komunikacyjna będzie zupełnie inna – powiedziała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

Najwięcej pieniędzy otrzymał Powiat Mielecki, bo aż 11 mln 587 tysięcy złotych. Gmina Borowa otrzymała 2 mln 332 tys. zł, Gmina Mielec 516 tys. zł, Gmina Padew Narodowa 529 tys. zł, Gmina Tuszów Narodowy 1 mln 338 tys. zł oraz Gmina Przecław 995 tys. zł.
Łącznie do podkarpackich samorządów trafi 312 milionów złotych z Funduszu Dróg Samorządowych, który pozwala również na pozyskiwanie środków na organizację komunikacji publicznej.

- Fundusz autobusowy jest rzeczywiście trudniejszym przedsięwzięciem. Drugi nabór decyzją ministra infrastruktury został ponowiony.  - To trudniejszy fundusz, bo w wielu przypadkach wymagane jest porozumienie pomiędzy jednostkami wyższego i niższego szczebla. Mam tu na uwadze głównie powiaty i gminy, chociaż możliwe jest też zabieganie o środki przez samorząd województwa. Trzeba się więc porozumieć, a ponadto mieć wyłonionego operatora tych połączeń. W przypadku krótkiego czasu, który był do pierwszego naboru, jednostki samorządu terytorialnego miały z tym problem – dodała wojewoda.

mp