Pożyczka dla szpitala

25.10.2019 Kategoria: Informacje Samorząd

Podczas XII nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Mieleckiego radni zdecydowali o udzieleniu pożyczki mieleckiemu szpitalowi w wysokości 2,5 mln PLN.
Pieniądze dla mieleckiej lecznicy to efekt przesunięć w obrębie bieżącego budżetu powiatu. Szpital otrzyma środki przeznaczone na realizację dwóch inwestycji, które jednak nie będą w tym roku realizowane. Chodzi o remont oddziału ginekologiczno-położniczego oraz o budowę boiska sportowego przy II Liceum Ogólnokształcącym. Obie inwestycje realizowane będą w 2020 roku. Oznacza to, że poczynione przez radnych zmiany nie będą mieć wpływu na ostateczny wynik finansowy powiatu.

Obecny na sesji dyrektor szpitala - Józef Więcław podkreślał, że sytuacja lecznicy choć trudna, jest do opanowania. – Szpitalowi potrzebny jest przede wszystkim spokój, także ze strony związków zawodowych – komentował dyrektor.
Strata za 9 miesięcy bieżącego roku wynosi 8,8 mln PLN. Szpital ma obecnie ponad 6 mln zł zobowiązań wymagalnych. Dyrektor nie krył, że sytuacja finansowa byłaby dziś zupełnie inna, gdyby nie decyzja o przekazaniu mieleckiemu szpitalowi (zaklasyfikowanemu w sieci jako placówka III stopnia zabezpieczenia zdrowotnego) zaledwie 53 tys. zł. dodatkowego finansowania ponad pierwotny ryczałt. – Gdybyśmy dostali, tak jak placówki niższego stopnia, 2 mln zł dofinansowania ponad ryczałt i rozliczyli w urzędzie marszałkowskim blok operacyjny, a to kolejne 1 mln 300 zł, nie mielibyśmy dziś takich kłopotów. Nasze zobowiązania wymagalne są na stałym poziomie, z tym nie ma problemu. Jednak w obecnej sytuacji zwracamy się do powiatu o pożyczkę, bo chcemy utrzymać płynność finansową i uniknąć windykatorów – mówił dyrektor.

Co składa się na trudności finansowe szpitala? Jak wyjaśniał dyrektor –  głównym obciążeniem są wynagrodzenia, które są bardzo wysokie w stosunku do tych w okolicznych szpitalach. To jest delikatna kwestia, nikt nie chce głośno o tym mówić, ale teraz jest czas, by temu wszystkiemu rzetelnie się przyjrzeć. Optymalnie wynagrodzenia powinny stanowić ok. 60% kosztów utrzymania szpitala. U nas mamy czerwony alarm. To już ponad 70%. Rządy i poprzedni samorząd decydowały o kolejnych podwyżkach dla personelu, na które jednak nie było pełnego pokrycia finansowego.
Do wynagrodzenia każdej pielęgniarki jako szpital dokładamy już 400 zł, a pań pracuje 500, więc łatwo sobie odpowiedzieć skąd m.in. problemy finansowe. Około 5 lat temu ogłoszono program naprawczy, w którym zalecono by jak najwięcej lekarzy przesunąć na umowy cywilno-prawne. Ale na stawki, które się z czasem w takim systemie ukształtowały, my już pieniędzy nie otrzymujemy. Spłacamy też kredyt zaciągnięty przez poprzedników, a to wciąż jeszcze 6 mln zł i 4 mln zł układu ratalnego w ZUS-ie – nie krył dyrektor. Wykazał także, że szpital ponosi skutki decyzji rządu o przekazaniu 1,7 mln zł do ryczałtu na podwyżki dla diagnostów laboratoryjnych. Dla szpitala jednak rzeczywiste koszty tej podwyżki to 2 mln zł - trzeba było podnieść także wynagrodzenia pracowników administracji i zaplecza technicznego, bo okazały się one rażąco niskie. - Nie można tego powiedzieć o zarobkach pielęgniarek, które w tej chwili mają wynagrodzenie na poziomie, o jakim możemy mówić chyba tylko w krakowskich klinikach, bo na pewno nie w żadnym innym okolicznym szpitalu specjalistycznym czy powiatowym – zauważa dyrektor.

– Obecnie bilansują się tylko 3 oddziały i one nie utrzymają całego szpitala. Gdyby NFZ płacił za wykonane usługi, to np. Oddział Naczyniowy, unikatowy w takich szpitalach jak mielecki, na pewno by się bilansował. Ale tak nie jest. Oczywiście, że wszystkie kluczowe decyzje zależą od rządzących, ale my tu, na miejscu, też nie możemy tylko czekać. Musimy mieć plan naprawczy i cały czas go aktualizować, reagować na to, co się dzieje w całym systemie – podkreślił dyrektor.

mp