Powiatowe Święto Śołtysów

24.04.2023 Kategoria: Informacje Samorząd

Według oficjalnych danych jest ich w Polsce 40 825. Niektórzy mówią, że to najtrudniejsza z funkcji w samorządowej  hierarchii - sołtys.

Jak mówią sami o sobie – są najbliżej ludzi, przez co najlepiej wiedzą o problemach swojej lokalnej społeczności. To funkcja, która sprawuje się 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Biuro? W zasadzie niepotrzebne. Wystarczy polna ścieżka, wiejski sklepik, parking pod kościołem. Ludzie, jak jest taka potrzeba, znajdą się wszędzie.

W Powiecie Mieleckim sołtysi obchodzili swoje święto 15 kwietnia w Gminie Borowa. Salę Gminnego Ośrodka Kultury w Borowej wypełnili, poza sołtysami, zaproszeni samorządowcy z regionu, ale także parlamentarzyści oraz zaproszeni goście, między innymi też przedstawiciele Podkarpackiego Stowarzyszenia Sołtysów.

dsc_3181.jpg

Stanisław Lonczak, Starosta Mielecki wyraził ogromną radość z przybycia Sołtysów do Borowej i spotkania po przerwie. Podziękował Sołtysom za ich czas, który każdego dnia poświęcają dla lokalnej społeczności.

-Dużo się teraz mówi o funkcji sołtysa w strukturze samorządowej. To dobrze, że parlamentarzyści dostrzegają ich rolę i chcą podjąć nowe regulacje prawne dotyczące finansowania się sołectw, ich funduszy, którymi mogą, według uznania lokalnej społeczności dysponować. Cieszy również to, że coraz częściej mówi się o gratyfikacjach za  trud sołtysów i dodatkach do ich przyszłych emerytur – powiedział starosta S. Lonczak.

Zarząd Koła Sołtysów Powiatu Mieleckiego podjął decyzję, aby takie spotkania organizowane były już cyklicznie i za każdym razem w innej gminie Powiatu Mieleckiego.

mp