II Ogólnopolski Konkurs Robotyki Przemysłowej - Innowacja i przyszłość w edukacji technicznej

23.10.2024 Kategoria: Edukacja Informacje

W dn. 23.10.2024 r. siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w Mielcu odbyło się spotkanie, podczas którego podpisane zostało porozumienie              w sprawie organizacji II Ogólnopolskiego Konkursu Robotyki Przemysłowej.

Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli w Mielcu, we współpracy z Politechniką Rzeszowską, Agencją Rozwoju Przemysłu Oddział w Mielcu oraz kluczowymi firmami produkującymi roboty: ABB, Astor, Fanuc, Kuka, Mechatronik, Yaskawa będą organizować              II Ogólnopolski Konkurs Robotyki Przemysłowej.

Poprzez udział w konkursie uczniowie rozwijają umiejętności techniczne i programistyczne w dziedzinie robotyki przemysłowej, promowanie kreatywności i innowacyjności wśród młodych techników. Istotnym walorem konkursu jest także wspieranie współpracy między szkołami a przedsiębiorstwami z sektora robotyki.

Zdzisław Nowakowski,dyrektor CKPiDN, przedstawił główne założenia konkursu, przestawił jego kolejne etapy, a także podkreślił, że ściśle łączy się on   z przemysłem, a uczestnicy mają okazję pracować na zaawansowanych robotach przemysłowych.

Spotkanie było także okazją do dyskusji na temat nowoczesnych technologii oraz sposobach zachęcania młodzieży do wyboru technicznych kierunków kształcenia.

W spotkaniu uczestniczyli: Kazimierz Gacek – Starosta Powiatu Mieleckiego, Andrzej Bryła – Wicestarosta Powiatu Mieleckiego, przedstawiciele ARP Oddział w Mielcu, Politechniki Rzeszowskiej oraz firm, które są partnerami konkursu.

Warto podkreślić, że patronat honorowy nad konkursem objęła Dorota Nowak – Maluchnik, Podkarpacki Kurator Oświaty, a patronat naukowy: JM Rektor Politechniki Rzeszowskiej, prof. dr hab.inż. Piotr Koszelnik.

Finał konkursu odbędzie się w dn. 4-5 kwietnia 2025 r. podczas jubileuszowego XV Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki.

Podczas spotkania przestawione zostały także założenia konkursu Agencji Rozwoju Przemysłu - "Nakręć swoją przyszłość! Wybierz zawód przyszłości". Jest on skierowany do uczniów technicznych szkół średnich z powiatów województw podkarpackiego i lubelskiego, które znajdują się na obszarze zarządzonym przez EURO-PARK Mielec, z wyłączeniem miast wojewódzkich.

Jego celem jest promowanie pośród młodzieży świadomego wyboru ścieżki edukacyjnej, która pozwala uzyskać kwalifikacje w zawodach kluczowych dla gospodarki.

Katarzyna Hajduk