Co dalej z podwyżkami w szpitalach?

13.09.2022 Kategoria: Informacje Samorząd

Związek Powiatów Polskich przedstawił na swojej stronie internetowej zaktualizowaną listę szpitali, które nie będą w stanie zrealizować ustawowych podwyżek dla personelu działalności podstawowej.

Jak czytamy na stronie ZPP dyrektorzy szpitali i samorządy apelują do Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia o podjęcie pilnych działań w związku z ustawowo zagwarantowanymi podwyżkami dla personelu szpitali.

Związek Powiatów Polskich zebrał dane dotyczące tego, ile szpitali nie będzie w stanie zrealizować obowiązku. Lista szpitali, które przesłały do Biura Związku Powiatów Polskich dane z analizy których wynika, że nie będą w stanie zrealizować ustawowych podwyżek dla personelu działalności podstawowej (stan na 5 września 2022).

Przypomnijmy, 3 sierpnia br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyło się ogólnopolskie spotkanie Prezydentów, Starostów i Członków Zarządu Powiatu odpowiedzialnych za ochronę zdrowia oraz Dyrektorów i Prezesów Szpitali. W konferencji uczestniczyło ponad 350 osób.
Dotyczyło ono skutków finansowych dla szpitali powiatowych i miejskich wynikających z wejścia w życie Ustawy z dnia 26 maja 2022 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2022 poz. 1352).
W trakcie dyskusji zwracano uwagę na drastyczny brak środków finansowych, które pozwoliłyby pokryć podwyżki wynagrodzeń oraz rosnącą inflację. Postanowiono również o skierowaniu prośby do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie tej sprawy.

Podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że będą dodatkowe środki finansowe dla szpitali, w tym również dla mieleckiego, na co szpital bardzo liczy i oczekuje na te dodatkowe środki, które pozwoliłyby pokryć wymagane ustawą podwyżki płac dla personelu szpitala naliczane od dnia 1 lipca 2022.

W zestawieniu publikowanym przez Związek Powiatów Polskich pośród blisko 150 placówek znajduje się także szpital mielecki oraz wszystkie okoliczne z terenu województwa podkarpackiego i województw ościennych. Wykaz nie pokazuje placówek medycznych podległych marszałkom poszczególnych województw.

mp