Zespół Szkół Technicznych w Mielcu jest aktywnym członkiem organizacji wymian międzykulturowych AFS. Program został wypromowany w naszej szkole dzięki pani Anecie Mroczce, nauczycielce przedmiotów gastronomicznych, która oddała całe serce w rozpowszechnienie idei nauki międzykulturowej oraz sama stała się rodziną goszczącą dla uczniów z Włoch czy Hiszpanii.
Zaangażowanie nauczycieli , w szczególności języków obcych, którzy przez ostatnich kilka lat promują edukację bez granic w ZST goszcząc w naszej szkole uczniów z Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Tajlandii, USA, Belgii czy Meksyku zostało docenione przez Europejską Federację Nauki Międzykulturowej - EFIL.
31 maja 2019 w Krakowie odbyło się zgromadzenie ogólne - European Federation for Intercultural Learning General Assembly, w którym 80 przedstawicieli 30 krajów dyskutowało o przyszłości wymian międzykulturowych takich projektów jak Erazmus +, AFS , PEACE i innych. Uroczystego otwarcia spotkania dokonała zastępca prezydenta miasta Krakowa – Anna Korfel-Jasińska.
Wśród uczestników zebrania byli reprezentanci parlamentu europejskiego, sektora edukacyjnego i ekonomicznego z poszczególnych krajów, wybitni profesorowie oraz najaktywniejsi wolontariusze.
Na specjalne zaproszenie organizacji EFIL pani mgr Diana Augustyńska miała zaszczyt zaprezentować Zespół Szkół Technicznych i nasze osiągnięcia w dziedzinie wymian międzykulturowych (AFS czy Erazmus+) na arenie międzynarodowej. Prezentacja ZST w języku angielskim uzyskała ogromne brawa i uznanie za nasze zaangażowanie oraz promowanie idei globalnego nauczania. Podczas rozmów kuluarowych przedstawiciele poszczególnych krajów wspominali, że są pod ogromnym wrażeniem różnorodności działań Zespołu Szkół Technicznych na rzecz wymian międzykulturowych oraz, że jesteśmy niesamowitym przykładem i wzorcem dla szkół na całym świecie.
Jesteśmy dumni, że tak prestiżowe spotkanie odbyło się w Polsce i przede wszystkim, że doceniono nauczycieli oraz dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu mgr inż. Mariusza Wojciechowskiego za otwarcie się na nowe kultury, wartości europejskie, promowanie tolerancji, równości i wrażliwości na różnorodność naszego świata.
Tekst i zdjęcia: ZST Mielec