Znamy mistrzów wiedzy technicznej

22.03.2023 Kategoria: Patronat

Za nami okrągła, dziesiąta edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy Technicznej „ELEKTRO-TECH”. Wydarzenie, jak co roku, objął swoim honorowym patronatem Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak, który ufundował część nagród dla laureatów.

Powiatowy Konkurs Wiedzy Technicznej „ELEKTRO-TECH”, organizowany przez Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu, jest konkursem interdyscyplinarnym, skierowanym do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych z powiatu mieleckiego. Obejmuje wiedzę z zakresu matematyki, fizyki, informatyki, techniki (poszerzonej o historię wynalazków i współczesnych osiągnięć technicznych) oraz podstawowe zagadnienia z elektrotechniki, elektroniki, mechatroniki i teleinformatyki.

Konkurs składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich stanowią eliminacje szkolne. Maksymalnie trzech najlepszych reprezentantów poszczególnych szkół reprezentuje te placówki w drugim etapie „ELEKTRO-TECH-u”, podczas którego zadaniem uczestników jest rozwiązanie testu składającego się z 25 pytań.

W bieżącym roku do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się łącznie 27 uczniów z dziewięciu szkół działających na terenie powiatu mieleckiego: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czerminie (opiekun: Alina Konieczny), Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzędzianowicach (opiekun: Ewa Kawa), Szkoły Podstawowej nr 3 im. Wojska Polskiego w Mielcu (opiekun: Alicja Wójtowicz), Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Książnicach (opiekun: Tomasz Włodarczyk), Szkoły Podstawowej im. w. Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim (opiekun: Wanda Skiba), Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Trześni (opiekun: Tomasz Włodarczyk), Zespołu Szkół im. J.M. Ossolińskiego w Woli Mieleckiej (opiekun: Tomasz Włodarczyk), Szkoły Podstawowej w Otałęży (opiekun: Alina Konieczny) i Szkoły Podstawowej im. I. Łukasiewicza w Padwi Narodowej (opiekun: Barbara Kolb).

Drugi etap konkursu zakończył się wyłonieniem szóstki finalistów. Spośród nich z kolei, po części praktycznej rywalizacji, wskazano laureatów Konkursu Wiedzy Technicznej.

Laureatami zostali:
1. Borowiec Jan - SP w Otałęży
2. Kilian Rafał - SP nr 3 w Mielcu
3. Wardęga Bartłomiej - ZS w Trześni

Pozostali finaliści:
Skopiński Wiktor - SP nr 3 w Mielcu
Indyk Milena - ZS w Woli Mieleckiej
Kilian Sebastian - SP w Radomyślu Wielkim

Uczestnicy II etapu konkursu:
Borek Adam - SP nr 3 w Mielcu
Buś Michał - ZSP w Książnicach