Zielony Ład szansą dla dorzecza Wisłoki

07.12.2021 Kategoria: Samorząd

Starosta mielecki Stanisław Lonczak wziął udział w konferencji "Zielony Ład szansą dla samorządów Dorzecza Wisłoki", która w poniedziałek, 6 grudnia, odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.

Podczas spotkania zaprezentowano inicjatywę współpracy łącznie 35 jednostek samorządu terytorialnego z województwa Podkarpackiego i Małopolskiego. Podjęto także dyskusję na temat możliwości i uwarunkowań dalszego wspierania związku z poziomu regionalnego, krajowego i europejskiego.

Udział w konferencji, która miała charakter hybrydowy, wzięli między innymi: Ewa Leniart - Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Bogdan Rzońca - Poseł do Parlamentu Europejskiego, Grzegorz Puda - Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak - sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Ireneusz Zyska - sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. OZE, a także parlamentarzyści - Jadwiga Emilewicz, Urszula Pasławska, Alicja Zając, Zdzisław Pupa, Fryderyk Kapinos oraz Andrzej Czernecki - przewodniczący zarządu Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. Na zaproszenie do udziału w wydarzeniu odpowiedzieli także sygnatariusze porozumienia oraz przedstawiciele administracji krajowej i wojewódzkiej, wśród nich m.in. starosta mielecki Stanisław Lonczak.

Wśród omówionych tematów znalazły się m.in. te związane ze współpracą terytorialną w ramach Strategii Ponadlokalnej Dorzecza Wisłoki, czy rolą samorządów w tworzeniu rozwiązań systemowych.

Przedstawiono także najważniejsze perspektywy i możliwości wsparcia dla ekosystemu Podkarpacia, jakie oferuje budżet Unii Europejskiej.

Zdjęcia: Urząd Marszałkowski w Rzeszowie