Starostwo Powiatowe w Mielcu
Starostwo Powiatowe w Mielcu
03.07.2019 Kategoria: Informacje
Na terenie Powiatu Mieleckiego, przy tablicach informujących o wjeździe do danej miejscowości pojawiły się tabliczki z napisem "Zgnilec amerykański pszczół – Obszar zapowietrzony". To efekt Rozporządzenia NR 2/2019 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mielcu z 19 czerwca 2019 w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie Powiatu Mieleckiego.
Za obszar zapowietrzony uznane zostały na terenie Powiatu Mieleckiego miejscowości:
Przecław, Wylów, Zaborcze, Goleszów, Błonie, Kiełków, Rzemień, Dobrynin, Książnice, Tuszyma oraz Mielec od ulicy Witosa w stronę południową - w kierunku Przecławia, na północy granice wyznacza skrzyżowanie dróg 985 i 875.
To bardzo groźna choroba pszczół. Nie zagraża ludziom bezpośrednio, natomiast może powodować trudności z zapylaniem roślin na terenach rolniczych.
Zgnilec złośliwy (Histolysis infectiosa perniciosa larvae apium, Pestis americana larvae apium) jest zaraźliwą chorobą bakteryjną czerwiu, wywoływaną przez laseczkę larwy. Choruje nań i zamiera czerw zasklepiony.
Przetrwalniki bakterii odznaczają się bardzo wysoką odpornością na działanie termiczne i chemiczne, a w normalnych warunkach przeżywają nawet do 40 lat. Szczególne nasilenie choroby przypada na drugą połowę lata.
Bakterie lasecznika pojawiają się i namnażają błyskawicznie, uszkadzając ściany jelita. Zarażone larwy zamierają w zasklepionej komórce – gniją, przybierając kolor brunatnożółtawy, brunatny a w końcu czarny. W ciągu przeciętnie 4 dni umierają. Masa zamarłego czerwiu wydaje charakterystyczny zapach przypominający zapach kleju stolarskiego.
Robotnice usuwają martwy czerw z ula, przenosząc bakterie na odnóżach i narządach gębowych do pokarmu, którym karmią zdrowe larwy. W ten sposób choroba rozprzestrzenia się w całym ulu. Bakterie umiejscawiają się na wszystkich częściach ula, na plastrach, w miodzie, w pyłku i w wosku. Osłabiona pszczela rodzina jest podatna na ataki silniejszych rodzin, które z kolei przenoszą zarazę do zdrowych uli.
Choć bakteria atakuje wyłącznie larwy, to najbardziej skutecznym sposobem uratowania pasieki jest spalenie ula wraz z całą pszczelą rodziną.
Na podstawie: Wkikipedia, http://www.sadyogrody.pl
DOKUMENTY
13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024
LICZBA LUDNOŚCI
132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego
PIENIĄDZE
240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku