Wystartował XIV Mielecki Festiwal Nauki i Techniki

17.05.2024 Kategoria: Informacje

W piątek, 17 maja, oficjalnie otwarto XIV Mielecki Festiwal Nauki i Techniki. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Mieleckiego. Potrwa do 21 maja.

Głównymi organizatorami Festiwalu są: Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu oraz Stowarzyszenie Akademia Umiejętności Technicznych Leonardo.

Zarys programu wydarzenia zaprezentował przed zebranymi gośćmi Zdzisław Nowakowski, Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

Na wydarzenie złożą się m.in. I Ogólnopolski Konkurs Robotyki Przemysłowej, panel specjalistyczny poświęcony sztucznej inteligencji, II Mielecki Konkurs modelarski „Lotnicze klimaty” czy Podkarpacki Hackathon Lotniczy AviaTech Challenge. – Ostatnie z wymienionych wydarzeń jest zdecydowanie najważniejszym spośród proponowanych, największym w Polsce, a może i Europie. Rozegra się już w najbliższy weekend, 18 i 19 maja, w hali MOSiR w Mielcu. Zdecydowanie warto w tym wydarzeniu uczestniczyć – podkreślił Zdzisław Nowakowski.

Program bogaty będzie także w liczne atrakcje dla młodzieży i dzieci – takie, które pozwolą im zgłębić fascynujący świat nauki i techniki. Wśród szeregu warsztatów i pokazów dla uczniów znajdą się m.in.:
- Poznaj świat fizyki i techniki „Eksperymentarium 3Z – Zobacz, Zbuduj, Zademonstruj”
- Warsztaty z wirtualnej rzeczywistości
- Warsztaty z budowy modeli latających – samoloty i rakiety
- Symulatory lotnicze i spadochronowe
- Planetarium astronomiczne
- Stoiska szkół oraz firm z branży lotniczej i robotycznej
- Triatlon „Laury olimpijskie i poezja”

- Jesteśmy dumni, że to właśnie w Mielcu organizowane są tak znakomite spotkania z techniką. To bezcenna inicjatywa dla edukacji młodych ludzi, dla rozwoju przedsiębiorstw, dla poznania nowych możliwości i wskazania tego, jak może wyglądać przyszłość – zaznaczył podczas otwarcia Festiwalu Starosta Powiatu Mieleckiego Kazimierz Gacek. - Powiat Mielecki od okresów przedwojennych jest zaszczepiony przemysłem. Dziś bardzo ważnym jest, by zachęcać młodzież do współtworzenia platformy do rozwoju nowoczesności, do działalności naukowej, do badań i wszelkich innych działań, które sprzyjać będą rozwojowi naszego przemysłu. I temu, między innymi, służy festiwal – podkreślił.

Głos podczas otwarcia zabrali także: Poseł na Sejm RP Krystyna Skowrońska, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezydent Miasta Mielca Radosław Swół i reprezentująca Politechnikę Rzeszowską dr hab. prof PRz Iwona Włoch, Prorektor ds. kształcenia. Udział w wydarzeniu wziął reprezentujący powiatowe władze samorządowe Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła.

Festiwal rozpoczął się od panelu specjalistycznego na temat wyzwań Przemysłu 5.0.

Równocześnie wystartowały zmagania finalistów I Ogólnopolskiego Konkursu Robotyki Przemysłowej. W mieleckim finale tego wydarzenia udział bierze 30 dwuosobowych zespołów z całej Polski wyłonionych po przeprowadzeniu, jeszcze w marcu br., pierwszego etapu konkursu polegającego na rozwiązaniu testów. Dzisiejsze zmagania oparte zostaną głównie o praktyczne umiejętności programowania robotów przemysłowych. Rywalizacja wystartowała o godzinie 10:00 i potrwa do godzin popołudniowych.