Starostwo Powiatowe  herb_40px_wersja2.png  w Mielcu

A A A

logo_300px.svg

Przedświąteczne spotkanie samorządów

19.12.2019 Kategoria: Kultura


Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak i Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski wspólnie podsumowali 2019 rok oraz przekazali świąteczne życzenia. Nie zabrakło też nagród dla wyróżniających się mieszkańców powiatu i miasta.

Wspólne powiatowo-miejskie spotkanie świąteczne zostało po raz pierwszy zorganizowane w ubiegłym roku. Tradycję podtrzymano, co – jak podkreślono ze sceny – stanowi znak dobrej współpracy samorządów. Tegoroczna wigilia samorządowa przypadła na środę, 18 grudnia. Odbyła się w sali widowiskowej Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu.

Wydarzenie wspólnie otworzyli gospodarze powiatu i miasta, którzy podsumowali mijający rok. Dla samorządu powiatowego był on rekordowy pod względem inwestycji drogowych – powstały aż 23 kilometry nowych dróg. Władzom samorządowym przyszło jednak zmierzyć się też z tematami trudnymi. – W minionym roku trwała walka o utrzymanie powiatowego szpitala specjalistycznego. Jego trudna sytuacja wynika przede wszystkim z dużej straty finansowej oraz braku kadry lekarskiej. Nasz powiat nawiedziła też powódź, która ukazała mankamenty infrastruktury. Podjęliśmy już jednak szereg działań, które w przyszłości uczynią powiat bezpieczniejszym – wspomniał ze sceny starosta mielecki Stanisław Lonczak. Na nowy rok życzył samorządom nieustająco dobrej współpracy oraz pomyślności w realizacji wszystkich podejmowanych przedsięwzięć. – Państwu, tak licznie tu zebranym, życzę, by nowy rok służył zdrowiem, a opatrzność Boża nieustannie czuwała nad Państwem i Państwa rodzinami. Życzę także zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w gronie rodziny i przyjaciół. Niech ten wyjątkowy czas przyniesie uspokojenie duszy i wzajemne wybaczenie – zwracał się starosta do zebranych gości.

Najlepsze życzenia na nadchodzący 2020 rok złożył także prezydent Jacek Wiśniewski. Snując przyszłoroczne plany podkreślał chęć jeszcze szerszej współpracy z mieszkańcami. – Spojrzenie z perspektywy mieszkańca, dotyczące podejmowanych przez nas kroków i inwestycji, jest dla mnie niezwykle ważne. Z tego też względu chcemy kontynuować liczne konsultacje społeczne, dać mielczanom szansę na współdecydowanie o losach miasta. Państwo wielokrotnie udowodniliście już, że potraficie angażować się życie Mielca, a także podpowiadać, co należałoby zrobić lub zmienić – mówił. Doskonałym przykładem potwierdzającym tę tezę może być wprowadzony w mijającym roku budżet obywatelski, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem mielczan. – Niewątpliwie sukcesem samorządu miejskiego z 2019 roku jest także zgromadzenie 31 milionów złotych środków zewnętrznych tylko w ciągu dziesięciu miesięcy mijającego roku. To efekt naszej wspólnej pracy, dzięki któremu mogliśmy zrealizować inwestycje i zadania na kwotę przeszło 50 milionów złotych – dodał prezydent.

img_2316.jpg

Coroczną tradycyjną spotkania opłatkowego jest wręczanie przez władze samorządowe powiatu i miasta wyróżnień dla zaangażowanych w lokalne życie mieszkańców. W tym roku statuetki przyznano łącznie w pięciu kategoriach tj. biznes, kultura, sport, społecznik i rodzina. Otrzymali je:

Ankol Sp. z o.o.

Ankol to tegoroczny laureat licznych prestiżowych nagród, m.in. statuetki Victorious przekazanej podczas konwencji biznesowej BIZZ EUROPE 2019 w Amsterdamie, Orła Wprost, Medalu Europejskiego 2019 czy Super Luksusowej Marki Roku; a także Ambasador Polskiej Gospodarki 2019. – Podczas 30-letniej działalności w sektorze lotnictwa odebraliśmy setki nagród przyznawanych nam na całym świecie. Te otrzymywane lokalnie, w miejscu, w którym na co dzień żyjemy i pracujemy, są jednak szczególnie wyjątkowe – podkreślał Czesław Kolisz, Prezes firmy Ankol. Przedsiębiorstwo jest czołowym, prywatnym dostawcą wyrobów dla lotnictwa wojskowego i cywilnego. Na podstawie posiadanych uprawnień i zezwoleń rządowych realizuje zamówienia dla Departamentów Zamówień MON RP oraz krajów od Dalekiego Wschodu po kraje Ameryki Łacińskiej.

Polskie Zakłady Lotnicze sp. z o.o.

Polskie Zakłady Lotnicze są jednym z największych w Polsce producentów statków powietrznych, a także największym zakładem produkcyjnym LM poza granicami Stanów Zjednoczonych. Firma produkuje kabiny helikopterów BLACK HAWK dla odbiorców międzynarodowych i Armii Stanów Zjednoczonych. Ponadto uruchomiona została linia produkcyjna helikopterów S-70i, należących do rodziny sprawdzonych w warunkach bojowych helikopterów BLACK HAWK.

6 marca 2007 r. 100% udziałów Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. zostało zakupione od ARP S.A. przez United Technologies Holdings S. A. (UTH), spółkę United Technologies Corporation (UTC). Rozpoczęła się w ten sposób nowa era, zarówno w historii mieleckiego przemysłu lotniczego, jak i historii samej firmy. W ramach koncernu UTC, bezpośrednią  współpracę z PZL Mielec podjęła spółka grupy UTC – Sikorsky Aircraft Corporation – światowy potentat w produkcji śmigłowców, włączając takie modele jak UH-60 BLACK HAWK, S-76, S-92.

W 2015 roku Sikorsky i PZL Mielec zostały przejęte przez Lockheed Martin z siedzibą w Bethesda, w stanie amerykańskim stanie Maryland.

Jan Szynal

Muzyczna wrażliwość Jana Szynala, młodego mieszkańca Tuszymy, zaprowadziła go do najlepszej, finałowej dziesiątki popularnego formatu telewizyjnego „Mam talent!”. Wokalista śpiewająco przeszedł przez casting, ćwierćfinały i półfinały programu, by ostatecznie zostać uznanym za dziewiąty talent w Polsce. Swoimi autorskimi utworami zachwycił wielomilionową widownię programu oraz jurorów. Wielokrotnie mówili oni o scenicznej dojrzałości Janka, wiarygodności jego przekazu oraz niezaprzeczalnym, muzycznym talencie.

Zdolności wokalisty zostały dostrzeżone także przez liczne wytwórnie muzyczne. Artysta pracuje już nad debiutancką płytą, która ukaże się w 2020 roku. Jej wydanie zapowiedział ze sceny, tuż po odebraniu wyróżniania.

Jolanta Dudzik

Nauczyciel w SP 1 oraz w Zespole Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego, prowadzi także grupę wokalną przy Polskim Towarzystwie Gimnastycznym Sokół 1893, zajęcia wokalne w Domu Kultury SCK, grupę wokalną Kameleon przy SCK - od 2015 roku w ogólnopolskim projekcie Śpiewająca Polska. W ramach tego projektu wspólnie z podkarpackimi chórami pracowała przy wystawieniu opery Cztery Pory Roku przygotowanej z okazji 200. rocznicy urodzin Moniuszki w Filharmonii Podkarpackiej.

Jolanta Dudzik jest także jurorką w wielu konkursach muzycznych, współpracuje z podkarpackimi chórmistrzami na czele z prof. Grzegorzem Oliwą tworząc projekty muzyczne oraz organizacjami pozarządowymi oraz dziećmi niepełnosprawnymi. Jej wychowankowie (indywidualni i zespołowi) zdobyli kilkadziesiąt nagród w ogólnopolskich i wojewódzkich konkursach piosenki.

Dawid Piłat

Dawid Piłat to jeden z najbardziej utalentowanych młociarzy nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Podczas tegorocznej 25. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich zdobył dumnie brzmiący tytuł Mistrza Polski Juniorów. Złamał wówczas granicę 80 metrów w rzucie pięciokilogramowym młotem, osiągając historyczny sukces. Od 1995 roku żaden junior młodszy w Polsce nie rzucał tak daleko, jak ten pochodzący z Przecławia wychowanek mieleckiej LKS Stali.

Nie jest to jednak jedyny sukces młodego sportowca. W 2017 i 2018 roku został wicemistrzem Polski w swojej kategorii wiekowej, a zaledwie kilka miesięcy temu wrócił z 15. Europejskiego Młodzieżowego Festiwalu Olimpijskiego w Baku. Podczas pierwszych w swojej karierze światowych zawodów zawodnik Lekkoatletycznego Klubu Sportowego Stal Mielec oddał rzut na odległość 76.90 metra, zajmując czwarte miejsce.

Kolejne duże sportowe wyzwanie wciąż jest przed Dawidem. – Przygotowuję się obecnie do Mistrzostw Świata w Kenii. Proszę o wsparcie i trzymanie kciuków – zwrócił się sportowiec do publiczności.

Piotr Urban

Na koncie tego sportowca, mimo młodego wieku można wyliczyć już wiele sukcesów. To Mistrz Polski kadetów w szpadzie indywidualnie, drużynowy srebrny medalista Mistrzostw Polski kadetów w szpadzie, zdobywca III Miejsca na Pucharze Europy kadetów w szpadzie (Klagenfurt Austria), reprezentant Polski oraz uczestnik Pucharu Polski Juniorów w szpadzie, który trzykrotnie stawał na podium.

Piotr Urban jest zwycięzcą i finalistą wielu turniejów w szpadzie, a obecnie liderem listy klasyfikacyjnej Polskiego Związku Szermierczego w kategorii juniorów młodszych w sezonie 2019/2020, z szansą wyjazdu na Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata. 

Wojciech Naprawa

Jest prezesem, a zarazem jednym z inicjatorów utworzenia Stowarzyszenia „Powiśle Gliny Małe” , które, po likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej w Glinach Małych, rozpoczęło prowadzenie placówki niepublicznej. W skład stowarzyszenia licznie wchodzą rodzice, którzy na partnerskich zasadach podejmują kluczowe decyzje dotyczące placówki. – Cieszę się, że stowarzyszenie z tak małej miejscowości zostało docenione przez władze samorządowe. Bycie społecznikiem to nie tylko odbieranie laurów, to przede wszystkim codzienna praca, za którą chciałbym dziś podziękować wszystkim członkom stowarzyszenia – zaznaczał laureat nagrody.

Warto podkreślić, że Wojciech Naprawa jest także Przewodniczącym Powiatowej Rady Rynku Pracy będącej organem opiniodawczo-doradczym ministra właściwego do spraw polityki rynku pracy oraz Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego, która reguluje szeroko pojętą współpracę organizacji pożytku publicznego z samorządem. Jako doświadczony rolnik pełni także funkcję Przewodniczącego Rady Powiatowej Podkarpackiej Izby Rolniczej w Mielcu.

Emilia Żola

- Przez cały okres pracy zawodowej byłam związana także z pracą społeczną. Nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej. Tak mnie nauczono. Jeśli możesz zrobić coś dla drugiego człowieka, nie pytaj za ile, tylko rób – mówiła ze sceny kolejna laureatka nagrody doceniona za całokształt działań prospołecznych.

Emilia Żola była zawodniczką sekcji szermierczej GKS „Gryf”. Od 1973 r. plasowała się w ścisłej czołówce okręgu rzeszowskiego, zdobywając m.in. mistrzostwo okręgu seniorek we florecie i trzykrotnie wicemistrzostwo juniorek. Przez lata pracowała w filiach blibliotecznych. Tę w przy ul. S. Moniuszki tworzyła od podstaw i była jej kierownikiem. Wprowadzała nowatorskie i urozmaicone formy propagowania książki i biblioteki, organizowała różne imprezy kulturalno-oświatowe dla dzieci w oparciu o opracowywane przez siebie scenariusze. Angażowała się społecznie jako członek i przewodnicząca Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (SBP) w Mielcu. W latach 1993-2001 była także członkiem zarządu okręgu. Pełni funkcję wiceprezesa do spraw kultury w Polskim Towarzystwie Gimnastycznym Sokół 1893, m.in. jest autorem scenariuszy i współorganizatorem uroczystości i imprez, założycielem i opiekunem grupy wokalno-instrumentalnej i kronikarzem.

Wyróżniona m.in. Medalem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Złotą i Srebrną Odznaką Honorową SBP oraz Honorową Nagrodą „Albertus” Funduszu Kulturalno-Charytatywnego im. Adama Chmielowskiego Brata Alberta (2012).

Zofia i Marek Cichoniowie

Zofia i Marek Cichoniowie pełnią funkcję rodziny zastępczej zawodowej od 2011r. W ich domu miłość opiekę i wsparcie znalazło 14 dzieci (od wieku niemowlęcego do okresu dojrzewania), aktualnie pod ich opieką pozostaje jedno dziecko, w najbliższym czasie przyjmą do rodziny zastępczej rodzeństwo w wieku 12 i 9 lat. W ramach współpracy z Ośrodkiem Adopcyjnym w Rzeszowie od 2011r. przygotowali do adopcji pod względem psychofizycznym i emocjonalnym ośmioro dzieci. Stale współdziałają też z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Pracownicy PCPR krótko i zwięźle mówią, że współpraca z rodziną Cichoniów jest przyjemnością i zaszczytem.

- Tak naprawdę nasza działalność jest możliwa dzięki personelowi PCPR. Dziękujemy dyrekcji i pracownikom, którzy dbają o nas, szkolą nas i przygotowują do pełnienia funkcji rodziny zastępczej – mówiła Zofia Cichoń tuż po otrzymaniu statuetki z rąk starosty i prezydenta. – To przygotowanie jest niezwykle ważne, dlatego, że dzieci, które do nas przychodzą, obciążone są bagażem różnych, często przykrych doświadczeń – kontynuowała, dziękując włodarzom powiatu i miasta za dostrzeżenie wkładu rodziny w wychowanie grona podopiecznych. 

Grażyna Chamielec

Z wykształcenia i powołania pedagog i terapeutka; z zamiłowania rzeźbiarka, aktorka, człowiek o wielu kolorach i ich odcieniach oraz artystycznej duszy. Wieloletnia Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddziału Miejskiego w Mielcu oraz kierownik dwóch placówek wsparcia dziennego w Mielcu, w tym jednej prowadzonej w formie opiekuńczo- specjalistycznej. Pomysłodawczyni i realizatorka wielu inicjatyw i projektów na rzecz dzieci i rodzin, w tym projektu „Widzę Czuję Reaguję” realizowanego w ramach programu osłonowego z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2013 r.  oraz projektu „Więcej Umiem-Więcej Znaczę”, na który środki pozyskała z funduszy Unii Europejskiej.

Grażyna Chamielec od wielu lat rozwija talenty dzieci i rodziców. Uczy jak prowadzić zdrowy styl życia. Wspiera w kryzysach rodziny. Rozwija kompetencje opiekuńczo-wychowawcze rodziców. Zapewnia bezpieczny sposób spędzania czasu wolnego wraz z zespołem specjalistów zatrudnionych w jej placówkach. Przez lata współpracowała ze społecznością romską i na rzecz jej integracji i aktywności.

img_2358.jpg

Spotkanie świąteczno-noworoczne poprowadzili: Kamila Starościak i Krzysztof Urbański. Artystycznie wydarzenie uświetniły występy Orkiestry i Chóru ZPiT „Rzeszowiacy” oraz grupy wokalnej dzieci „Kameleon”. Słowo Boże, tuż przed symbolicznym przełamaniem się opłatkiem, wygłosił ks. Prałat Kazimierz Czesak z Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu.

ms

Galeria zdjęć

Taki jest Powiat Mielecki

Sesja Rady Powiatu Mieleckiego, godz. 12:00

Kazimierz Gacek Starosta Powiatu Mieleckiego

Kazimierz Gacek

Starosta Powiatu Mieleckiego
Marek Paprocki Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego

Marek Paprocki

Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego
Andrzej Bryła Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

Andrzej Bryła

Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

DOKUMENTY

13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024

LICZBA LUDNOŚCI

132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego

PIENIĄDZE

240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku