Wspólnie na rzecz seniorów i niepełnosprawnych

12.04.2018 Kategoria: Informacje

Przy współpracy lokalnych samorządów i instytucji utworzony został Dom Św. Jana Pawła II. To siedziba Domu Dziennego Pobytu oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Dom Świętego Jana Pawła II powstał w sąsiedztwie Parafii p.w. św. Mateusza w Mielcu. Obiekt został wybudowany przez Urząd Miejski w Mielcu, przy wsparciu środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. – Oprócz Urzędu Marszałkowskiego, nasze zadanie wsparły również inne instytucje: Wojewódzki Urząd Podkarpacki w Rzeszowie, Starostwo Powiatowe w Mielcu, Parafia p.w. Św. Mateusza w Mielcu, Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia i powstania miejsca, które pomoże osobom znajdującym się w trudnych sytuacjach życiowych, zdrowotnych czy społecznych – mówił pełniący funkcję Prezydenta Miasta Mielca Fryderyk Kapinos podczas otwarcia obiektu w czwartek, 12 kwietnia.

O istotnej w przypadku tej inwestycji współpracy sporo mówił również proboszcz Parafii p.w. św. Mateusza w Mielcu ks. Janusz Kłęczek, który podkreślał zgodę i współdziałanie instytucji kościelnych z władzami miasta, powiatu i województwa oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. – Mamy tu do czynienia z montażem myśli i czynu, a wreszcie – z montażem finansowym. Wiele osób i instytucji zaangażowało się w utworzenie tej inwestycji, za co wszystkim dziś serdecznie dziękuję – mówił marszałek. – Cieszę się, że środki europejskie są wydawane w sposób dobry i skuteczny. Przy ich udziale w całym województwie podkarpackim powstało już 37 domów o podobnej formule. Obejmują one wsparciem łącznie kilka tysięcy osób z różnego rodzaju dysfunkcjami – wyliczył.

- Cieszę się, że spotykamy się dziś w miejscu, które będzie służyć seniorom i osobom niepełnosprawnym, ich rozwojowi, nauce i aktywnemu spędzaniu wolnego czasu – mówił Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła. – Jako Starostwo Powiatowe w Mielcu również mamy swój mały udział, swoją cegiełkę w powstawaniu tego miejsca. Wydaliśmy zgodę na utworzenie Warsztatów Terapii Zajęciowej, o którą zabiegało wiele osób. Mimo, że warsztaty już wcześniej działały w Mielcu, zapotrzebowanie na tego rodzaju działalność okazało się bardzo duże. Dobrze, że kolejne osoby znajdą tu wsparcie i pomoc – podkreślał starosta.

Na ten moment w Warsztatach Terapii Zajęciowej udział bierze 15 osób, docelowo liczba uczestników ma jednak wzrosnąć do 90. W siedzibie Domu Jana Pawła II, w ramach Domu Dziennego Pobytu, spotykać będzie się również grono seniorów z powiatu mieleckiego. Pomieszczenia, z których będą korzystać podopieczni, poświęcił Biskup Tarnowski Andrzej Jeż.