Władze Powiatu Mieleckiego uczciły pamięć Powstańców Warszawskich

01.08.2024 Kategoria: Informacje

Władze samorządu powiatowego: Starosta Kazimierz Gacek  i Wicestarosta Andrzej Bryła  wzięli udział w obchodach 80. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie było największą bitwą, stoczoną podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi. Powstańcy walczyli przeciwko regularnym formacjom niemieckim, bez ciężkiego uzbrojenia, samolotów, dział i czołgów. Było najdonioślejszym działaniem Armii Krajowej. Walki, które były zaplanowane na kilka dni, trwały 63 dni. Powstanie, choć nie osiągnęło celów ani wojskowych, ani politycznych, było fenomenem w skali okupowanej Europy. Dla kolejnych pokoleń Polaków stało się jednak symbolem męstwa w walce o niepodległość.

W Mielcu tegoroczne obchody rozpoczęły się o godzinie 16.30. Uroczystości zostały świetnione poprzez Apel Poległych i Salwę Honorową  w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej 18. Pułku Artylerii z Nowej Dęby . Zgromadzeni wspólnie odśpiewali piosenki powstańcze przy akompaniamencie Mieleckiej Orkiestry Dętej.

Punktualnie o godzinie 17 w Mielcu, jak i w całej Polsce zawyły syreny, które w ten sposób przypomniały początek Powstania Warszawskiego.

Następnie zgromadzeni oddali hołd bohaterom tych wydarzeń poprzez wspólne odśpiewanie hymnu państwowego i złożenie okolicznościowych wiązanek kwiatów.

Delegacja powiatu mieleckiego złożyła także kwiaty przy grobach szefów mieleckich struktur Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – p. Tadeusza Orłowskiego i p. Jerzego Dębickiego.

Na uroczystości pojawili się także przedstawiciele władz różnego szczebla: Posłowie na Sejm RP: Krystyna Skowrońska i Fryderyk Kapinos, I Wicewojewoda Podkarpacki: Wiesław Buż, Marszałek województwa podkarpackiego: Władysław Ortyl, Prezydent Miasta Mielca: Radosław Swół wraz z zastępcami,  radni, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, jednostek organizacyjnych powiatu i miejskich instytucji, członkowie związków, stowarzyszeń i reprezentacji środowisk patriotycznych oraz mieszkańcy powiatu.

Organizatorami wydarzenia byli: Prezydent Miasta Mielca Radosław Swół oraz Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu, Stowarzyszenie Społeczno-Edukacyjne “Orzeł Biały-Strzelec”, Związek Strzelecki Strzelec Józefa Piłsudskiego JS2093 im. Generała W. Sikorskiego w Mielcu, Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. W Lisa, Fundacja “Non Notus”, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Mielec i 18 Pułk Artylerii w Nowej Dębie.

kh