Wkrótce wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Mielcu

14.01.2022 Kategoria: Edukacja

W lutym w mieleckich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych odbędą wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Mielcu.

Wybory zostaną przeprowadzone w ramach Uchwały Nr XXXVII/387/2021 Rady Miejskiej w Mielcu z dnia 30 września 2021 r. w sprawie utworzenia Młodzieżowej Rady Miejskiej w Mielcu i nadania jej statutu. Zgodnie z jej zapisami, w skład Młodzieżowej Rady Miejskiej w Mielcu wejdzie 25 radnych - uczniów w wieku od 13 (ukończone w roku 2022) do 18 lat, będących mieszkańcami miasta Mielca.

Wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Mielcu organizowane są w szkołach. Uczniowie szkół podstawowych (z klas IV-VIII) i ponadpodstawowych oraz szkół niepublicznych wybierają jednego lub dwóch przedstawicieli szkoły do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Mielcu spośród zgłoszonych kandydatów w głosowaniu tajnym, czyli na kartach do głosowania.

Zgłaszania kandydatów dokonuje się na krótkim formularzu. Każdy kandydat musi uzyskać poparcie co najmniej 30 uczniów szkoły, w której kandyduje.

Czym jest MRM?

Najważniejszym celem Młodzieżowej Rady Miejskiej w Mielcu jest zwiększenie zainteresowania i zaangażowania młodych ludzi w sprawy publiczne dotyczące miasta Mielca, co określane jest jako aktywność obywatelska.

Radni miejscy i urzędnicy często potrzebują wymienić poglądy z różnymi osobami na temat swoich pomysłów i rozwiązań ważnych problemów. Rolą Młodzieżowej Rady Miejskiej w Mielcu jest wyrażenie opinii na temat spraw dotyczących młodych ludzi, które są planowane przez władze lokalne, czyli przez Prezydenta Miasta Mielca i Radę Miejską w Mielcu. Taki dialog pomiędzy młodzieżą a przedstawicielami władz lokalnych pomaga lepiej zrozumieć potrzeby młodych ludzi i tym samym pozwala podjąć właściwe decyzje. Dlatego ważne jest, by członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej interesowali się sprawami miasta Mielca, bo ich zadaniem będzie doradzanie władzom miejskim w sprawach dotyczących młodych ludzi.

Rada obraduje na sesjach zwoływanych przez Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miejskiej w miarę potrzeby, lecz nie rzadziej niż raz na kwartał. W trakcie posiedzeń Młodzieżowa Rada Miejska będzie debatować, inicjować działania, doradzać władzom i wyrażać swoje zdanie na temat decyzji, których skutki dotyczą młodych ludzi.

Spotkanie online dla zainteresowanych uczniów

Szczegółowe informacje na temat Młodzieżowej Rady Miejskiej przedstawione zostaną osobom zainteresowanym i kandydatom na spotkaniu online w dniu 19 stycznia 2022 r. o godz. 17:30. Link do spotkania zostanie udostępniony poprzez szkoły.