Wizyta nauczycieli z Berufsschule w Elmshorn w Zespole Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w ramach projektu Erasmus+

18.10.2024 Kategoria: Informacje

Od 14 do 18 października 2024 roku Zespół Szkół im. prof. J. Groszkowskiego miał przyjemność gościć grupę 9 nauczycieli z zaprzyjaźnionej Berufsschule w Elmshorn w Niemczech. Wizyta odbyła się w ramach projektu Erasmus+, a także była kolejnym etapem wieloletniej, owocnej współpracy pomiędzy obydwoma placówkami.

Obie szkoły od lat rozwijają partnerstwo na różnych polach działalności, m.in. w zakresie wymiany doświadczeń dydaktycznych, organizacji warsztatów tematycznych oraz wspólnych projektów edukacyjnych.

Podczas tegorocznej wizyty, nauczyciele z Elmshorn mieli okazję obserwować polski system edukacyjny, uczestnicząc w lekcjach i zajęciach praktycznych prowadzonych przez nauczycieli Zespołu Szkół. Wymiana doświadczeń była niezwykle inspirująca dla obu stron – nauczyciele z Niemiec z zainteresowaniem zapoznali się z polskimi metodami nauczania, zaś pedagodzy z Mielca zyskali nowe pomysły na innowacyjne podejścia do kształcenia zawodowego i technicznego.

Jednym z ważniejszych elementów wizyty było zwiedzanie firm partnerskich Zespołu Szkół, z którymi szkoła współpracuje w zakresie praktyk zawodowych. Goście mieli okazję odwiedzić kluczowe przedsiębiorstwa w Mielcu, które wspierają rozwój zawodowy uczniów szkoły poprzez organizację praktyk i staży.

Oprócz wizyt w firmach partnerskich, w programie znalazła się również wycieczka do Krakowa – jednego z najpiękniejszych i najważniejszych miast w Polsce. Wizyta w Krakowie była nie tylko okazją do podziwiania polskiej kultury i historii, ale również pozwoliła uczestnikom bliżej poznać polski kontekst społeczny i historyczny.

Podczas pobytu w Mielcu grupa nauczycieli z Elmshorn miała również okazję spotkać się z Wicestarostą Powiatu Mieleckiego, Andrzejem Bryłą. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy oraz omówienia możliwości dalszego rozwijania relacji międzynarodowych w kontekście edukacyjnym. Wicestarosta wyraził swoje zadowolenie z długotrwałej współpracy między szkołami oraz wsparł ideę kontynuowania wymian i projektów edukacyjnych, które przynoszą korzyści uczniom i nauczycielom obu krajów.

Wizyta zakończyła się podziękowaniami ze strony dyrekcji Zespołu Szkół im. prof. J. Groszkowskiego oraz Berufsschule w Elmshorn za dotychczasową współpracę i wspólne projekty. Z całą pewnością kolejne lata przyniosą nowe, ekscytujące możliwości rozwijania wspólnych inicjatyw edukacyjnych w duchu europejskiej integracji i współpracy.

ZS