Wiwat, 3 Maj!

03.05.2021 Kategoria: Informacje

Władze samorządowe powiatu i miasta wspólnie uczciły przypadającą na dziś 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja.

To już drugie obchody tego święta zdominowane przez pandemię koronawirusa COVID-19. Choć kolejny raz zabrakło radosnego przemarszu ulicami miasta, pamięci o konstytucji – pierwszej w Europie i drugiej na świecie – stało się zadość.

Starostowie Stanisław Lonczak i Andrzej Bryła wspólnie z Prezydentem Miasta Mielca Jackiem Wiśniewskim, wiceprezydentami Pawłem Pazdanem i Adrianą Miłoś oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej w Mielcu Bogdanem Bieńkiem złożyli wiązanki kwiatów przed Pomnikiem Wolności oraz sąsiadującym z nim Obeliskiem Niepodległości.

Wcześniej, w Bazylice Mniejszej Parafii św. Mateusza Ewangelisty, odbyła się tradycyjna msza święta w intencji Ojczyzny. Ze względu na ograniczenia epidemiczne, udział w nabożeństwie mogła wziąć ograniczona liczba osób. Wiernym zainteresowanym udziałem w mszy udostępniono więc transmisję online – ta prowadzona była w kanałach społecznościowych parafii.

Tuż po mszy, zgodnie z wieloletnim zwyczajem, gospodarze powiatu i miasta złożyli wiązanki kwiatów również przed tablicami katyńskimi.

Warto wspomnieć, że konstytucja której rocznicę uchwalenia dziś świętujemy, została przyjęta podczas Sejmu Czteroletniego. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć Konstytucja 3 Maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.