Wiwat, 3 Maj!

04.05.2022 Kategoria: Informacje

W Mielcu i powiecie mieleckim wspólnie świętowaliśmy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – najstarszej w Europie i drugiej na świecie spisanej Konstytucji.

Wspólne świętowanie tradycyjnie rozpoczęło się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny odprawionej w Bazylice Mniejszej św. Mateusza w Mielcu. Po jej zakończeniu na ulicy Kościuszki uformowany został biało-czerwony pochód, który przeszedł ulicą Mickiewicza aż przed Pomnik Wolności.

To właśnie tutaj, przed pomnikiem, odbyły się główne majowe uroczystości. Zainaugurowało je wspólne odśpiewanie hymnu, później natomiast swój program artystyczny zaprezentowali: Mielecka Orkiestra Dęta oraz grupa "Senior Show" Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Kilkadziesiąt delegacji uczciło 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, składając wieńce i wiązanki kwiatów. Władze samorządowe reprezentowali: Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak i Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła.

Starostowie, corocznym zwyczajem, złożyli biało-czerwone wiązanki także w innych miejscach pamięci: przed tablicami katyńskimi i smoleńskimi, a także przed Obeliskiem Niepodległości.

Uroczyste obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Starostwo Powiatowe w Mielcu zorganizowało wspólnie z Urzędem Miejskim w Mielcu.

Więcej zdjęć na Facebboku / profil Powiat Mielecki