Wiedza to zdrowie

12.07.2019 Kategoria: Informacje

Rusza cykl filmów edukacyjno-informacyjnych: „Szpitalny Oddział Informacyjny” , który będzie publikowany na Facebooku Szpitala Specjalistycznego w Mielcu, na stronie www.szpital.mielec.pl oraz na YouTubie, na kanale mielec112. W pierwszym odcinku lek. ortopeda Mirosław Midura, ordynator Oddziału Ortopedycznego, wyjaśnia z czym wiąże się dla pacjentów uwolnienie przez NFZ kontraktu na endoprotezy, ale także, na jakie objawy zwrócić uwagę, by zareagować na czas zapobiegając głębokim zmianom w obrębie stawów.

Wielu pacjentów na oddziałach szpitalnych podkreśla, że w dzisiejszych czasach panuje tak wielki chaos informacyjny, że oni sami nie wiedzą już kto przekazuje sprawdzoną, rzetelną wiedzę, a kto powtarza tylko zasłyszane mity. Dotyczy to zarówno spraw typowo zdrowotnych, jak i informacji z zakresu organizacji systemu ochrony zdrowia. – Doszliśmy do wniosku, że trudno wymagać od pacjentów orientacji w tych tematach, jeśli samemu się im nie przekazuje wiedzy w jakiś systematyczny sposób. Sądzimy, że forma krótkich, przystępnych filmów koncentrujących w pigułce ważne wiadomości, będzie dla pacjentów bardzo praktyczna – mówi Józef Więcław, dyrektor Szpitala w Mielcu.

Kolejne produkcje będą zawierać inne bieżące informacje ze szpitala, w tym o nowościach w dostępie do usług medycznych, programach profilaktycznych realizowanych w mieleckim szpitalu, ale także wskazówki dotyczące zasad działania szpitala, w tym SOR-u.

Niestety pokutuje wiele mitów i przekłamań, które powodują, że pacjenci się gubią się w systemie ochrony zdrowia, co opóźnia ich dostęp do pomocy medycznej. Warto wiedzieć, gdzie się udać w przypadku konkretnego problemu zdrowotnego, żeby jak najszybciej i najlepiej wykorzystać dostępne możliwości – podkreśla personel szpitala, który zgodził się na udział w filmach informacyjnych, aby pomóc pacjentom. – Wiedza to zdrowie, tak w rozumieniu profilaktyki, dbania o siebie, odpowiedniego trybu życia, jak i świadomości, jak zachować się w trudnej sytuacji. To ułatwia podjęcie trafnych decyzji  i działań, co skraca szukanie pomocy, oszczędza problemów i stresu  – jest pewien dyrektor Józef Więcław.

Zobacz film: https://youtu.be/HSUJ1qbEm5g