WCR w Mielcu zachęca: wstąp do Wojska Polskiego

27.01.2023 Kategoria: Informacje

Jeżeli nie pełniłeś służby wojskowej, możesz odbyć przeszkolenie wojskowe i wstąpić do zawodowej służby wojskowej albo zasilić rezerwy.

Jako żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zyskasz:
 wynagrodzenie na poziomie żołnierzy zawodowych od 4560 zł za każdy miesiąc służby;
 pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej;
 pierwszeństwo zatrudnienia w administracji publicznej, po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska;
 bezpłatne wyżywienie, ubezpieczenie zdrowotne oraz opiekę medyczną;
 możliwość nabycia bezpłatnych uprawnień i kwalifikacji w tym np.: kierowcy o uprawnieniach do prowadzenia pojazdów – prawo jazdy kat. „C”, „C+E”, ‘D”, operatora maszyn i urządzeń dźwigowo-transportowych, kucharza, w zakresie obsługi elektrowni polowych i mobilnych zespołów spalinowo - elektrycznych, spawacza, skoczka spadochronowego, nurka oraz w zakresie obsługi sprzętu inżynieryjnego, koparki, spycharki, jak również spycharko-ładowarki;
 czas odbywania DZSW wliczany do okresu odbywania służby wojskowej albo okresu zatrudnienia.

NABÓR
• Wejdź na portal rekrutacyjny zostanzolnierzem.pl i podaj niezbędne dane. Wniosek o powołanie możesz też złożyć podczas kwalifikacji wojskowej oraz w dowolnym Wojskowym Centrum Rekrutacji w całej Polsce.
• W WCR w ciągu maksymalnie 2 dni przejdziesz niezbędne procedury naboru, w tym badania psychologiczne oraz lekarskie.
• Jeśli pomyślnie ukończysz ten etap, otrzymasz decyzję administracyjną o powołaniu na szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa składa się z 2 etapów:
 szkolenie podstawowe – 27-dniowe zakończone przysięga wojskową. Jeśli składałeś już przysięgę wojskową, ten etap Cię nie dotyczy.
 szkolenie specjalistyczne połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym w jednostce wojskowej – trwające do 11 miesięcy. W trakcie szkolenia specjalistycznego dowódca ma prawo powołać żołnierza do zawodowej służby wojskowej.Na czas służby masz zapewnione wyżywienie, mundur i ekwipunek oraz ubezpieczenie. Masz wybór – nie musisz być skoszarowany, możesz pełnić służbę i mieszkać poza jednostką.

Najbliższy termin szkolenia podstawowego - 20 luty do 18 marca.

PO ODBYCIU SZKOLENIA
 Jeśli przejdziesz wyłącznie 27-dniowe szkolenie podstawowe, możesz złożyć wniosek do zawodowej służby wojskowej, wstąpić do TSW lub po złożeniu wniosku pełnić służbę w aktywnej rezerwie. W przypadku braku wniosku zostaniesz przeniesiony do pasywnej rezerwy.
W terminie 3 lat od dnia przeniesienia do rezerwy możesz złożyć wniosek o powołanie do DZSW, by kontynuować szkolenie.

Nie zwlekaj zgłoś się już dziś i rozpocznij swoją wojskową przygodę!

Masz pytania? Skontaktuj się z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Mielcu:
E-mail: wcrmielec@ron.mil.pl

Tekst i zdjęcie: Wojskowe Centrum Rekrutacji w Mielcu