Ważne święto! Pamiętamy o osobach z niepełnosprawnościami

05.05.2022 Kategoria: Informacje

5 maja obchodzimy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Święto, którego historia rozpoczęła się w latach 90. XX wieku we Francji, obchodzone jest dzisiaj w całej Europie. To dzień manifestowania równouprawnienia i tolerancji. Ma przypomnieć społeczeństwu, że mieszkańcy z niepełnosprawnością stanowią jego znaczną część, a także skłaniać do refleksji nad ich potrzebami, możliwościami oraz trudnościami, z jakimi borykają się w codziennym życiu.

Od kilku lat, z okazji dzisiejszego święta, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Mielcu organizowało barwny pochód ulicami miasta, który corocznie gromadził osoby niepełnosprawne, ich rodziny, placówki oświatowe i samopomocowe. W marszach godności corocznie udział brali także przedstawiciele władz samorządowych, w tym – władz powiatowych. - Niestety, ze względu na sytuację epidemiologiczną oraz geopolityczną, przenieśliśmy obchody w strefę wirtualną. Mamy nadzieję, że w przyszłości powrócimy do uroczystych obchodów tego dnia, a tymczasem – zapraszamy do przyłączenia się do naszego wirtualnego święta – przekazuje PSONI Koło w Mielcu, organizator wydarzenia w ubiegłych latach.

Z okazji obchodzonych dziś świąt, w imieniu władz samorządowych Powiatu Mieleckiego, przekazujemy osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom i opiekunom życzenia jak najlepszego zdrowia, wszelkiej pomyślności i wielu powodów do radości w codziennym życiu. Niech w realizacji marzeń i planów oraz osiąganiu wyznaczonych celów zawsze towarzyszy Państwu życzliwość, uśmiech i zrozumienie, a otaczający Was świat niech będzie przyjazny, bliski i pozbawiony barier.