Uczniowie ZST po raz drugi w Irlandii!

06.06.2019 Kategoria: Edukacja

Druga grupa uczniów ZST (14 osób z klasy o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych) w terminie 27.04 – 11.05.2019 przebywała na  2 - tygodniowych  praktykach  zawodowych w Tralee w Irlandii.

Uczniowie pracowali w najlepszych restauracjach i hotelach na terenie miasteczka. Praktyki odbyły się dzięki współpracy Zespołu Szkół Technicznych z instytucją partnerską z Irlandii – Your International Training, w ramach projektu „Wiedza i doświadczenie – tak osiągnę sukces!” realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Koordynatorką projektu jest Marzena Kasprzyk.

Podczas pobytu na praktyce uczniowie ZST zapoznali się z europejskimi normami i wymogami w pracy w gastronomii. Pracowali pojedynczo lub w parach, ich pracę oceniał przydzielony im w zakładzie stażowym opiekun zawodowy. Uczniowie mieli okazję nawiązać współpracę międzykulturową i pogłębili wiedzę praktyczną z zakresu gastronomii.

Środki finansowe, które jakie przyznano ZST na realizację projektu  pozwoliły na opłacenie pobytu uczniów za granicą (posiłki, kieszonkowe, zakwaterowanie w rodzinach goszczących oraz program kulturalny), jak również przygotowań do niego. Przygotowanie obejmowało: kurs języka angielskiego zawodowego oraz zajęcia kulturowe „Irlandia – Zielona Wyspa” przeprowadzone prze Annę Olechowską, jak również warsztaty z psychologiem Joanną Szatkowską pt. „Kompetencje społeczne” oraz warsztaty „Plastyka i dekoracja” (prowadzenie Marta Pluta) i „Jak obsługuję osoby starsze i dzieci?” (Krystyna Golba).

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych uważają pobyt w Irlandii za bardzo udany. Podkreślają, że była to doskonała okazja do pogłębienia wiedzy i umiejętności zawodowych oraz praktycznego sprawdzenia stopnia opanowania języka angielskiego. Mieszkanie u rodzin goszczących, a co za tym idzie wspólne spędzanie czasu zaowocowało zawarciem nowych, międzynarodowych przyjaźni i udoskonaleniem umiejętności językowych. Uczniowie doskonale wywiązali się z wyzwania jakim było obcowanie z kulturą i językiem, zarówno w miejscu pracy, jak i zamieszkania.
Pobyt na stażu przyczynił się także do rozwoju osobistego uczestników projektu. Zapał do pracy, zaangażowanie, chęć uczenia się nowych rzeczy oraz rzetelność w wykonywaniu obowiązków –  cechy te docenili u uczniów przedstawiciele naszego irlandzkiego partnera, firmy YIT. Podkreślano również ich pozytywne nastawienie i dobrą energię. Potwierdzeniem zadowolenia są oceny bardzo dobre i celujące, jakie uczniowie otrzymali za swoją pracę. Wielu z pracodawców wyraziło również chęć przedłużenia współpracy.

Zadbano  również o czas wolny – odbyły się wycieczki do Ballybunion i Ring of Kerry (180 kilometrów pięknych widoków, tajemniczych historii, interesujących miast, soczystej zieleni - to najkrótszy opis Ring of Kerry, czyli szlaku turystycznego w hrabstwie Kerry wiodącego przez południowo-zachodnią Irlandię). Irlandzka pogoda sprzyjała zwiedzaniu i podziwianiu bajecznych widoków: wodospadów, klifów i plaż.

Opiekę nad uczniami przebywającymi w Irlandii sprawowały panie Anna Olechowska i Agnieszka Pieróg. Nauczycielki były  w stałym kontakcie z uczniami oraz z pracownikami firmy YIT, służyły pomocą i wsparciem, monitorowały również przebieg praktyk.

Opracowała: A. Olechowska