Uczennice ZSB laureatkami konkursu fotograficznego

02.01.2023 Kategoria: Informacje

Uczennice z Zespołu Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej w Mielcu wzięły udział w konkursie fotograficznym „Śladami Józefa Ulmy” zorganizowanym przez Fundację im. Rodziny Ulmów „SOAR”, we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Do drugiego etapu zakwalifikowały się dwie uczennice Patrycja Smolińska z klasy IV TC i Dominika Kłoda z IV TA. 21 listopada w muzeum w Markowej odbyły się warsztaty fotograficzne połączone z jesiennym plenerem, które poprowadzili doświadczeni i cenieni w Polsce oraz za granicą specjaliści fotografii: Marta Rybicka – fotograf dokumentalny, Michał Drozd – rzeszowski artysta, fotografik, Tadeusz Poźniak - fotograf magazynu VIP Biznes & Styl. Laureat Międzynarodowego konkursu „Jan Paweł II – pamięć i obecność”, a także Jakub Szymczuk - oficjalny fotograf prezydenta RP Andrzeja Dudy, laureat Grand Press Photo oraz nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Laureaci pierwszego etapu konkursu poznali nie tylko przejmującą i wyjątkową postać Józefa Ulmy, autora przedwojennych fotografii, ale poszerzyli także swoją wiedzę z zakresu fotografii, wykorzystując współczesne metody wykonywania zdjęć. Po prelekcji i wskazówkach specjalistów, młodzież w plenerze wykonała własne zdjęcia o wskazanej przez specjalistów tematyce. Patrycja Smolińska zajęła III miejsce w kategorii „Wyjątkowość chwili”, natomiast Dominika Kłoda także III miejsce ale w kategorii „Fotografia pleneru”.

Laureatki otrzymały cenne nagrody między innymi aparaty fotograficzne instax. Sukcesu uczennicom pogratulował dyrektor ZSB Stanisław Starzyk. Opiekunkami uczennic były nauczycielki ZSB : Bogumiła Starzyk i Iwona Kopera.

ar