Tuszów Narodowy ma szansę zostać najpiękniejszą wsią!

25.11.2021 Kategoria: Informacje

Trwa X edycja konkursu na najpiękniejszą wieś Podkarpacia. Do konkursu, jako jedyna z powiatu mieleckiego, stanęła miejscowość Tuszów Narodowy.

Sołectwo Tuszów Narodowy to siedziba gminy, położone jest przy drodze powiatowej, łączącej miejscowość z Mielcem i Tarnobrzegiem. To dawna wieś królewska, która zawdzięcza swoje początki pierwszym udanym próbom kolonizacji w widłach Wisły i dolnego Sanu, ogromnego terenu Puszczy Sandomierskiej. Pierwsze dokumenty o wiosce pochodzą z 1456 roku, potwierdzone w 1470 r. przez Jana Długosza.

Tuszów Narodowy charakteryzuje zwarta zabudowa, domy murowane jednorodzinne, kilka domów dawnej architektury drewnianej z przełomu XIX i XX wieku. Atutem miejscowości jest zabytkowy dom urodzenia generała Sikorskiego – obecnie Centrum Pamięci Generała. Innym obiektem zabytkowym jest kościół z 1904 roku wraz z wyposażeniem, przerobiony z dawnego spichlerza hr. Włodkowej i dawna plebania.

Pejzaż Tuszowa jest niezwykle malowniczy, wioska leży wśród pól i łąk, w sąsiedztwie lasów i zagajników. Wioskę wyróżniają piękne tereny zielone, zadbane posesje prywatne i budynki mieszkalne. Chodniki, rowy, pobocza sprzątane są na bieżąco. Tereny użyteczności publicznej odznaczają się piękną zielenią, kwiatami.

- czytamy w opisie sołectwa Tuszów Narodowy na konkursowej stronie.

Konkurs corocznie organizowany jest przez Województwo Podkarpackie w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi.

Na Tuszów Narodowy zagłosować można oddając głos TUTAJ. Głosowanie trwa do 30 listopada (do godz. 24:00).

Ważne! Oddanie głosu należy potwierdzić mailowo!