Starostwo Powiatowe  herb_40px_wersja2.png  w Mielcu

A A A

logo_300px.svg

Tragiczna sytuacja hodowców

28.07.2021 Kategoria: Informacje


Z inicjatywy Starosty Powiatu Mieleckiego Stanisława Lonczaka doszło do spotkania hodowców z terenu powiatu mieleckiego z posłem PSL Mieczysławem Kasprzakiem. Rozmawiano o koniecznych zmianach w prawie, które pozwoliłyby skutecznie walczyć z wirusem ASF, a także salmonellą - w przypadku hodowli drobiu.

Hodowcy drobiu oraz trzody chlewnej znaleźli się w tragicznej sytuacji. ASF oraz Salmonella dziesiątkują ich hodowle i stawiają w sytuacji bez wyjścia. Poseł na Sejm Mieczysław Kasprzak obiecał, że zajmie się tematem i jeszcze w tym tygodniu złoży poselską interpelację w tej sprawie. Natomiast na najbliższym posiedzeniu sejmu z trybuny sejmowej zada pytania i poda pewne propozycje rozwiązań. Tak dalej to nie może trwać - mówił na konferencji prasowej poseł Mieczysław Kasprzak.

Nowy problem salmonella

Poza ogromnymi problemami związanymi z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF) pojawił się nowy - salmonella. Dzisiaj zmiana przepisów jeżeli chodzi o przestrzeganie zasad higieny i później likwidacji stad niby zakażonego drobiu jest konieczna. Doprowadza się do tego, że właściciele gospodarstw drobiarskich ponoszą ogromne straty. Procedury są bardzo restrykcyjne i rozciągnięte w czasie. Ja ze swej strony zajmę się tematem. Z jednej strony trzoda jest wybijana, z drugiej strony drób sprzedawany za bezcen albo utylizowany - powiedział Kasprzak.

Powstają nowe ogniska zakażeń, ubijane są stada. Jest to bardzo dotkliwy, duży cios dla naszych hodowców – powiedział z kolei Stanisław Lonczak, starosta powiatu mieleckiego. W dalszej kolejności to bardzo negatywnie wpłynie na funkcjonowanie naszych zakładów przetwórstwa mięsnego, gdzie powiat mielecki także jest zagłębiem na skalę województwa - dodał.

Apel Starosty

Starosta zaapelował również do rządu o wsparcie. Służby weterynaryjne naszego powiatu wymagają wzmocnienia jeśli chodzi o obsadę kadrową. Weterynarze nie są w stanie podołać zadaniom w takim czasie, żeby np. od przebadania krwi u trzody chlewnej zachować ważność paszportu w ciągu 7 dni. Ten termin jest przekraczany, nie mówiąc już o kontroli bioasekuracji czy innych nadzorach zakładów przetwórstwa mięsnego. Trzeba też robić wszystko, żeby likwidować populacje dzika na terenie całej Polski, ale również właśnie u nas. Stąd apel, żeby dokonać zmian przepisów w zakresie zobowiązania w większym stopniu kół łowieckich do włączenia się w walkę z ASF. Koła muszą czuć się odpowiedzialne, a wręcz powinny mieć obowiązek walczyć z populacją dzika.

Ogniska ASF w Powiecie Mieleckim

ASF na terenie powiatu mieleckiego jest obecny od niecałego miesiąca. Na dzień dzisiejszy mamy 10 ognisk jeśli chodzi o dzika i 9 ognisk w hodowlach trzody chlewnej. Ale dzisiaj mam już nieoficjalne informacje, że kolejne 7 gospodarstw będzie wybijane w Kawęczynie i 12 w Trzcianie. Dochodzimy do liczby 28 ognisk - powiedział Ryszard Krawiec, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego. Choroba przemieszcza się średnio na miesiąc w granicach od 1,5 do 2 km. Idzie to od Przecławia w kierunku północno-zachodnim, czyli w stronę gminy Wadowice, Czermin, a oby nie doszło do Borowej, bo tam są najwięksi hodowcy - powiedział Ryszard Krawiec, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

Relacja z całej konferencji prasowej

Źródło: Mieczysław Kasprzak

ar

Galeria zdjęć

Kazimierz Gacek Starosta Powiatu Mieleckiego

Kazimierz Gacek

Starosta Powiatu Mieleckiego
Marek Paprocki Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego

Marek Paprocki

Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego
Andrzej Bryła Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

Andrzej Bryła

Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

DOKUMENTY

13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024

LICZBA LUDNOŚCI

132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego

PIENIĄDZE

240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku