Torby pediatryczne od WOŚP dla pogotowia

21.07.2022 Kategoria: Informacje

Doskonale wyposażone torby pediatryczne od Fundacji WOŚP już trafiły do Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu. Będą użytkowane w karetkach „S” (specjalistycznych, z lekarzem) w Mielcu, Stalowej Woli i Dębicy.

To kolejny gest wsparcia przez WOŚP zespołów ratownictwa działających na tym terenie. W maju pracę zaczęły trzy zestawy mobilnego USG, które także trafiły do „esek”.

Jesteśmy bardzo zadowoleni i to z kilku powodów. Oczywiście przede wszystkim doceniamy, że nasi mali pacjenci nie tylko będą pod profesjonalną opiekę w chwili zagrożenia życia, jak zawsze dotąd, ale także fakt, iż akcję ratunkową wspomoże nowoczesny, niezawodny sprzęt. To skraca diagnostykę, przyspiesza podejmowanie decyzji i działania ratownicze. Ale cieszy nas także, iż obecnie dostrzega się już ogromną wagę pomocy przedszpitalnej, jaką zapewniają zespoły ratownictwa medycznego. W karetce można zdziałać bardzo wiele, znacznie zwiększyć szanse pacjenta i na przeżycie, i na późniejsze wyleczenie. Im nowocześniejsza jest medycyna ratunkowa, tym te szanse są większe – uważa dr n. med. Grzegorz Gałuszka, dyrektor Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Torba pediatryczna wyposażona jest od A do Z. Znajdują się w niej m.in. zestawy doszpikowe, pulsoksymetry z czujnikami pediatrycznymi zakładanymi na stopy bądź na małżowinę uszną, laryngoskopy jednorazowego użytku wraz z kamerą, rurki intubacyjne, gaziki, bandaże, hydrożele itd., czyli wszystko to, co jest potrzebne do tego, żeby w pełni zabezpieczyć pacjenta pediatrycznego. Udało się zadbać nawet o pewien drobny gadżet, który skraca i usprawnia akcję ratowniczą. To instrukcja ze schematem przeliczania dawki leki w oparciu o wiek i masę ciała dziecka. Ale to nie wszystko, ponieważ żywotność tej torby została przedłużona, a to za sprawą materiałów zapasowych, które również trafiły do mieleckiej stacji – wyjaśnił Marcin Solecki z Paramedica Polska.

Informacja: Podkarpacka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Mielcu