To już 24. edycja konkursu!

20.06.2024 Kategoria: Patronat

14 czerwca 2024 r. w sali widowiskowej Ośrodku Kultury w Grochowem odbyło się uroczyste podsumowanie XXIV edycji Powiatowego Konkursu pn. „Wydajemy własną książkę”.

Wydarzenie zostało zorganizowane pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Mieleckiego Kazimierza Gacka.

Przybyłych gości, laureatów konkursu, opiekunów i nauczycieli przywitała Mariola Pelic, Dyrektor Ośrodka Kultury, która przypomniała historię konkursu a także najważniejsze zasady regulaminu konkursowego. Pogratulowała laureatom a wszystkim uczestnikom, opiekunom i nauczycielom dziękowała za udział w konkursie.

Następnie odczytano werdykt komisji, wręczono nagrody i wyróżnienia. Głos zabrała przewodnicząca komisji, Małgorzata Wieczerzak, która mówiła o wydaniach 24 edycji, udzieliła wielu cennych wskazówek młodym pisarzom, oraz pogratulowała laureatom. Gratulacje, wyrazy uznania, podziękowania laureatom i uczestnikom konkursu, nauczycielom i organizatorom przekazała także Renata Paterak Sekretarz Gminy Tuszów Narodowy.

W dalszej kolejności poproszono o zabranie głosu gościa specjalnego - Dagmarę Zielant-Woś, która swoje pierwsze kroki literackie stawiała właśnie w tym konkursie 16 lat temu, zostając trzy krotnie laureatką, a dziś jest pisarką. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie, pochodzi z Malinia. Jest autorką książki pt. "Zanim zgaśnie iskra", premiera kolejnej planowana jest na lipiec tego roku. Pisarka opowiedziała o swojej drodze twórczej o proces pisania, udzieliła kilku cennych wskazówek piszącym, dotyczących samego procesu twórczego, odpowiadała także na pytania.

W tegorocznej edycji złożono 21 książek z 11 szkół powiatu mieleckiego, spośród których po przeczytaniu i analizie komisja nagrodziła sześć, a pięć wyróżniła. Tytułu „Złotej Książki” w bieżącym roku nie przyznano.

Prace konkursowe oceniała komisja w składzie: Małgorzata Wieczerzak (polonista, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tuszowie Narodowym) Katarzyna Sikora (polonista w Zespołu Szkół w Maliniu) oraz Patrycja Bednarska (dyrektor GBP w Tuszowie Nar.)

Przez 24 lata konkursu młodzież i dzieci powiatu mieleckiego napisały 991 książek, które zaskakują barwnymi ilustracjami, wspaniałymi tekstami i niezwykłymi oprawami. Każda jest inna i niepowtarzalna a zawarte w nich w formie literackiej i plastycznej treści ukazują nam świat oczami młodego człowieka.

Niezwykła biblioteka mieści się w Gminnym Ośrodku Kultury w Grochowem w czytelni, do której serdecznie zapraszamy!

Informacja nadesłana