Nasz patronat: tłumy na pokazach konnych

02.06.2022 Kategoria: Patronat

Pod honorowym patronatem starosty Stanisława Lonczaka w Żarówce odbyła się 13. Edycja Parady Konnej. Głównymi atrakcjami były: pokazy kawaleryjskie, konkursy powożenia zaprzęgami oraz czempionaty hodowlane.

Imprezę, w niedzielę (29 maja), rozpoczął tradycyjny przejazd zaprzęgów przez Żarówkę, który poprowadzili członkowie Stowarzyszenia Kawalerii Konnej w Dobryninie im.5 Pułku Strzelców Konnych, a w jego trakcie w strojach szlacheckich zaprezentowali się także członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Piast. Nie brakowało chętnych, którzy chcieli mieć wspólne zdjęcie czy selfie z barwnie ubranymi rekonstruktorami.

Tradycyjnie już Marek Gibała, dyrektor Okręgowego Związku Hodowców Koni z Rzeszowa, zaprezentował tegorocznych uczestników i poprowadził całą imprezę razem z Józefą Smagacz, która od lat, wraz z sołtysem Aleksandrem Mrozem, jest kołem zamachowym tego wydarzenia. W jego organizację włączają się licznie mieszkańcy. Jak chociażby kapela Żarowianie, która koncertowała podczas przejazdu zaprzęgów, jak i później podczas Parady.

Licznie przybyli widzowie mogli zobaczyć pokazy przygotowane przez kawalerzystów, jak i młode amazonki ze Stowarzyszenia Kawalerii Konnej w Dobryninie. Jak zwykle odbyły się amatorskie i sportowe konkursy powożenia zaprzęgami parokonnymi i jednokonnymi. Wystąpili w nich przedstawiciele województw podkarpackiego i małopolskiego. W sumie publiczność zobaczyła rekordowe 26 zaprzęgów.

W niedzielne popołudnie licznie zgromadzona publiczność w Żarówce mogła także podziwiać 10 klaczy w dwóch rejonowych czempionatach hodowlanych. Wśród klaczy rasy śląskiej czempionką została Lekra Wiesława Koniecznego z Gniewczyny Łańcuckiej, a wiceczempionką Hrabinka Grzegorza Matuszka z Grodziska Górnego (pow. leżajski). Trzecie miejsce zajęła Helen Wiesława Koniecznego. Wśród koni zimnokrwistych tytuł przypadł Eurze Stanisława Leniarta z Brzyskiej Woli (pow. leżajski). Wiceczempionką została Laguna Andrzeja Pelca z Czarnej (pow. łańcucki), trzecia była Bistyka Ewy Ziai z Chmielnika (pow. rzeszowski), a czwarta Walia Tadeusza Łaza z Podborza.

Podczas imprezy nie brakowało chętnych, aby zajrzeć do końskich boksów czy skorzystać z gastronomii. Z kolei dzieci chętnie bawiły się na dmuchańcach. Na zakończenie odbyła się jeszcze zabawa taneczna.

Organizatorami wydarzenia były: Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego w Żarówce, Okręgowy Związek Hodowców Koni z Rzeszowa, Urząd Miejski i Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim oraz miejscowa OSP. Patronat nad imprezą sprawował Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak i Burmistrz Radomyśla Wielkiego Józef Rybiński.

Zdjęcia i informacja: UM Radomyśl Wielki