Tarnów oczami przyszłych architektów

21.10.2019 Kategoria: Edukacja

4 października 2019 roku uczniowie z klasy IT C i IT Cp poznawali style architektoniczne zabytków Tarnowa. Pierwszym punktem wycieczki był godzinny wykład na temat sztuki barokowej. Po czym młodzież wyruszyła na wycieczkę po mieście, gdzie oglądała architekturę sakralną i świecką grodu.

Wśród zabytków prym wiedzie styl renesansowy. Sztuka tego okresu objawiła się: pomnikami nagrobnymi członków rodziny Tarnowskich zdobiącymi wnętrze katedry, budynkiem ratusza, wystrojem architektonicznym Domu Mikołajowskiego, dziełami obronnymi oraz otaczającymi tarnowski rynek kamieniczkami niegdysiejszych patrycjuszy, którzy tak jak i szesnastowieczni właściciele miasta, ostatni Tarnowscy i Ostrogscy potrafili pracować, dorabiać się i doceniać uroki dostatniego życia. w latach trzydziestych XVI wieku domy ich zaczynają przypominać kamienice bogatych mieszczan stołecznego Krakowa, Sandomierza czy Biecza. Są wyłącznie murowane, piętrowe, dość obszerne i bogato zdobione. Spośród nich szczególną okazałością wyróżniają się te, tworzące zabudowę pierzei rynkowych.

Zadaniem młodzieży było nie tylko słuchanie wykładu i podziwianie budowli, ale także szkicowanie budowli lub ich fragmentów charakterystycznych dla stylu renesansowego. Organizatorkami wyprawy naukowej były nauczycielki ZSB: Bogumiła Starzyk, Jadwiga Stala – Dudek, Magdalena Chmielowska – Cięciwa i Konrad Poloczek.

ar