Tak świętowaliśmy 100 lat Niepodległej!

14.11.2018 Kategoria: Kultura

Artystyczne inscenizacje, odsłonięcie Obelisku Niepodległości i pełen wzruszeń Koncert Niepodległościowy – w powiecie mieleckim setna rocznica niepodległej Polski została uczczona w wyjątkowy sposób.

Obchody okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się już w sobotę – od inscenizacji przyjazdu do miasta marszałka Józefa Piłsudskiego. Inscenizacja rozpoczęła się w Parku Stulecia Harcerstwa Polskiego, następnie mielczanie marszem przeszli na Rynek. Bohater tego dnia – niezłomny brygadier Piłsudski – przemówił do mieszkańców z balkonu Łojczykówki. Świętowanie zwieńczyły tradycyjne śpiewanki patriotyczne w Pałacyku Oborskich.

W niedzielnym świętowaniu udział wzięły tysiące mielczan. Obchody tradycyjnie rozpoczęła uroczysta msza święta w Bazylice Św. Mateusza. Tuż po niej odbył się przemarsz pod Pomnik Wolności. Tu zrezygnowano z długiego składania wieńców – złożono jeden w imieniu wszystkich mieszkańców Mielca. Kulminacyjnymi punktami święta były: polonez, wspólne odśpiewanie patriotycznych pieśni oraz odsłonięcie Obelisku Niepodległości.

Mieleckie obchody 100-lecia niepodległości zwieńczył uroczysty koncert Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej, która wystąpiła z Chórem I Liceum Ogólnokształcącego pod kierunkiem Pawła Lisa, Chórem II Liceum Ogólnokształcącego przygotowanym przez Agnieszkę Straż, Chórem Nauczycielskim "Akord" ZNP i SCK w Mielcu pod dyrekcją Grzegorza Oliwy, Chórem Męskim Towarzystwa Śpiewaczego "Melodia" w Mielcu przygotowanym przez Macieja Fijałkowskiego.

Podczas koncertu wręczono nagrody laureatom tegorocznego Dyktanda Niepodległościowego, które zostało zorganizowane pod patronatem Starosty Powiatu Mieleckiego Zbigniewa Tymuły.

Starostwo patronowało także Biegowi Niepodległościowemu. O tej inicjatywie więcej napiszemy już wkrótce.

Zdjęcia: hej.mielec.pl