„TAK” dla PAKS

13.06.2022 Kategoria: Informacje

Rada Powiatu Mieleckiego podjęła uchwałę w sprawie bezprzetargowej dzierżawy szpitalnych pomieszczeń dla Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS), które nieprzerwanie od 2006 roku świadczą opiekę kardiologiczną w mieleckim szpitalu.

Przedłużenie współpracy szpitala z PAKS ma odbyć się na nowych, korzystniejszych niż dotąd warunkach. Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca zainwestują w rozwój mieleckiej lecznicy kwotę ok. 10 mln złotych. Pozwoli ona m.in. na zwiększenie liczby łóżek, powstanie nowych sal zabiegowych, a także poszerzenie zakresu świadczonych usług – co oznacza, że pomoc w mieleckim szpitalu otrzymają wszyscy pacjenci kardiologiczni, a nie tylko „inwazyjni”.

Mimo wymienionych wyżej korzyści Rada Powiatu Mieleckiego dwukrotnie podchodziła do głosowania nad uchwałą dotyczącą PAKS. Radni, którzy podczas sesji w dniu 30 maja zagłosowali przeciwko udostępnieniu klinikom pomieszczeń lub też wstrzymali się od głosu, wskazywali, że znacznie korzystniejszym dla szpitala - od zlecania usług podmiotowi zewnętrznemu - byłoby utworzenie własnego oddziału kardiologicznego w jego strukturach. Ten musiałby jednak rozpocząć funkcjonowanie już 1 stycznia 2023 r., co stanowiłoby ogromne, a wręcz niewykonalne wyzwanie dla szpitala, który nie dysponuje dziś środkami na utworzenie od podstaw nowego oddziału, ani też odpowiednim sprzętem czy kadrą.

- Biorąc pod uwagę powyższe, racjonalnym wydaje się kontynuowanie współpracy w zakresie świadczenia usług kardiologicznych w szpitalu z dotychczasowym wykonawcą, czyli PAKS – podkreślał starosta Stanisław Lonczak podczas konferencji prasowej zwołanej 3 czerwca. Briefing był pokłosiem szerokiej dyskusji na temat współpracy z klinikami, która dzień wcześniej zdominowała posiedzenie szpitalnej Rady Ordynatorów. Jej członkowie również opowiedzieli się za kontynuacją współpracy z PAKS.

Uchwałę w sprawie dzierżawy pomieszczeń przez PAKS podjęto ostatecznie podczas sesji nadzwyczajnej zwołanej na wniosek Zarządu Powiatu Mieleckiego w dniu 13 czerwca. Opowiedziało się za nią 13 radnych, przy 12 głosach wstrzymujących się.

Podczas sesji nadzwyczajnej, radni podjęli także uchwały: w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Mieleckiego na 2022 rok oraz zmieniającą uchwałę w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej dla społeczności lokalnej Ukrainy.