Mieleckie licea i technika znalazły się w gronie tych najlepszych w kraju. To wyniki 23. Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników przygotowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy.
II Liceum Ogólnokształcące w Mielcu zyskało w tegorocznym plebiscycie tytuł „Złotej Szkoły” i dwie, najwyższe spośród mieleckich liceów lokaty – szóstą w województwie i 194. w Polsce.
W kategorii techników z dumą możemy mówić aż o trzech „Srebrnych Szkołach”. Tytuły te zyskały Technikum Nr 3 (Zespół Szkół Technicznych w Mielcu), Technikum Nr 1 (Zespół Szkół Ekonomicznych im. Bł. ks. Romana Sitki w Mielcu) oraz Technikum Nr 2 (Zespół Szkół Budowlanych w Mielcu). Szkoły te zajęły następujące lokaty: - Technikum Nr 3 – 118. lokata w Polsce i 10. lokata w województwie - Technikum Nr 1 – 143. lokata w Polsce i 11. lokata w województwie - Technikum Nr 2 – 190. lokata w Polsce i 13. lokata w województwie
Wysokim, 31. miejscem na Podkarpaciu pochwalić się może także „Brązowa Szkoła”, czyli I Liceum Ogólnokształcące w Mielcu. Placówka ta, w skali kraju, zajęła 563. miejsce.
- Z wyników rankingu jesteśmy bardzo zadowoleni, użyję nawet słowa – dumni. Świadczą one o dużym potencjale, dużych możliwościach i bardzo dobrych wynikach, szczególnie dydaktycznych, osiągniętych przez nasze szkoły – podkreśla Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła. – Na szczególne uznanie zasługuje oczywiście zdobycie tytułu „Złotej Szkoły” przez II Liceum Ogólnokształcące, czyli placówkę, która, względem roku ubiegłego, awansowała o jedno oczko. Ale dumą napawają też wyniki wszystkich trzech techników, które znalazły się w pierwszej piętnastce w województwie – podsumowuje.
Jak podkreśla wicestarosta, za sukcesami, o których możemy dziś mówić, stoi praca zespołowa uczniów, nauczycieli i dyrekcji poszczególnych szkół. – Wszystkim, którzy przyczynili się do osiągnięcia tych wyników, w imieniu Zarządu Powiatu Mieleckiego, serdecznie gratulujemy. Zachęcamy również do dalszej dobrej pracy, która pozwoli na osiąganie kolejnych awansów, dużej wiedzy i jak najlepszych wyników nauczania – wymienia wicestarosta.
POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI Andrzeja Bryły, Wicestarosty Powiatu Mieleckiego
W tegorocznym rankingu uwzględniono dane 2186 liceów ogólnokształcących i 1743 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w czerwcu 2020 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.
Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad.
W przypadku liceów pod uwagę wzięto wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%); uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
Kryteria Rankingu Techników 2021 stanowiły: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).