Szkolne inwestycje na finiszu

16.12.2021 Kategoria: Informacje

Wirtualna strzelnica jest nowością w ofercie ZS im. prof. Groszkowskiego. W „Ekonomiku” z kolei zakończył się remont zabytkowego dachu. Obie te inwestycje zrealizował Powiat Mielecki.

Strzelnica, która powstała w „Elektryku” jest kompletnym, multimedialnym, przenośnym, strzeleckim systemem szkolno-treningowym, opracowanym na potrzeby rynku cywilnego na bazie systemów wojskowych. Umożliwia prowadzenie szkolenia strzeleckiego w zakresie podstawowym i zawansowanym przy użyciu systemów symulacji laserowej broni. Działa w oparciu o wirtualną rzeczywistość, kształtując i utrwalając prawidłowe nawyki strzeleckie w sytuacjach zbliżonych do rzeczywistych realiów użycia broni palnej.

Możliwości sprzętu zaprezentowali w czwartek, 16 grudnia, uczniowie klasy mundurowej kształcący się w mieleckim ZS im. prof. Groszkowskiego. Strzeleckie wyzwanie podjęli także obecni na oficjalnym otwarciu obiektu przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Mieleckiego, wśród nich Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak i Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła. Udział w wydarzeniu wzięli także: Członek Zarządu Powiatu Mieleckiego Zbigniew Działowski, Dyrektor Wydziału Inwestycji, Nieruchomości i Gospodarki Nieruchomościami Bogdan Bieniek, Dyrektor Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Grzegorz Piechota, Dyrektor Centrum Obsługi Jednostek Anna Adamczyk oraz przedstawiciele ZS im. Prof. Groszkowskiego – dyrektor szkoły Lidia Gereło i nauczyciel przedmiotów zawodowych Marek Sypek, który był koordynatorem projektu budowy strzelnicy, a także pełni funkcję opiekuna klas OPW.

- Funkcjonowanie tej strzelnicy na pewno przyłoży się do rozwoju umiejętności i zainteresowań strzeleckich wśród uczniów klas wojskowych. Liczymy, że będzie również dodatkowym atutem przemawiającym za wyborem „Elektryka” dla uczniów, którzy chcieliby związać swoją zawodową przyszłość ze służbami mundurowymi – powiedział starosta mielecki Stanisław Lonczak.

Budowa wirtualnej strzelnicy kosztowała 180 tys. złotych, z czego 144 tys. złotych stanowiła dotacja celowa pozyskana przez Powiat Mielecki w ramach konkursu Ministra Obrony Narodowej pn. „Strzelnica w powiecie”.

Warto podkreślić, że z udziałem zewnętrznych dofinansowań zrealizowano także prace budowlane związane z wymianą pokrycia i konstrukcji dachu w zabytkowej części Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu i Kaplicy pw. Świętego Stanisława Kostki. Tę wartą 512 473,03 zł inwestycję wsparły dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie oraz Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o łącznej wartości 140 tys. złotych.

W ramach zrealizowanych w ZSE prac, wymianie podlegała więźba dachowa oraz poszycie z blachodachówki. Dodatkowo, wykonawca zajął się wykonaniem izolacji termicznej, a także montażem systemów umożliwiających wentylację poddasza.

Efektom wykonanych prac, również dziś, 16 grudnia, przyjrzeli się przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Mieleckiego.