Starostwo Powiatowe w Mielcu
Starostwo Powiatowe w Mielcu
28.08.2024 Kategoria: Patronat
Największe święto szermiercze w regionie, VII edycja turnieju „Mieleckie Skrzydła” odbędzie się w najbliższy weekend - 31 sierpnia i 1 września. W rywalizacjach szermierczych w mieleckiej hali sportowo-widowiskowej MOSiR, wezmą udział młodzi szpadziści z całego kraju.
Po brawurowo wywalczonym brązowym medalu polskich szpadzistek na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, będzie to jedyna w tym roku okazja do spotkania z fechtunkiem na żywo na Podkarpaciu.
Organizatorami turnieju są dwa mieleckie kluby sportowe: PTG „Sokół 1893” i MKS Gryf. „Mieleckie Skrzydła” będą odbywać się przez dwa dni kolejno w podziale na eliminacje dziewcząt i chłopców w kategoriach: zuchy, dzieci, młodzicy, juniorzy młodsi.
W pierwszy dzień zawodów będzie mieć też miejsce wyjątkowa rywalizacja dorosłych amatorów. Wydarzenie co roku gromadzi blisko 200 licencjonowanych zawodników z klubów z kraju i zagranicy, a sam turniej jest zaliczany do ogólnopolskiej listy kwalifikacyjnej Polskiego Związku Szermierczego.
Pomimo bogatej historii fechtunku w województwie podkarpackim, dziś na jego terenie działa jedynie trzy sekcje szermierki sportowej zrzeszone w Podkarpackim Związku Szermierczym: dwie w Mielcu prowadzone przez kluby organizatorów zawodów i jedna w Krośnie. Szermierka jest jedną z pięciu dyscyplin sportowych – obok gimnastyki sportowej, kolarstwa, lekkoatletyki i pływania – które były do tej pory rozgrywane na wszystkich nowożytnych igrzyskach olimpijskich. To sztuka władania białą bronią – trafić i uniknąć trafienia, a w szpadzie polem trafienia jest całe ciało i nie ma konieczności posiada „prawa ataku”. Wygrywa ten, kto w określonym czasie trafi więcej razy niż przeciwnik. Szermierka rozwija sprawność fizyczną całego ciała, kondycję oraz koordynację ruchów, wzmacnia wytrzymałość, zwinność i precyzję. Oprócz samych zdolności motorycznych szermierka kształtuje te pozytywne cechy: systematyczność, koncentrację, opanowanie i cierpliwość.
Pod okiem doświadczonych trenerów – Zbigniewa Żoli i Sławomira Wałka - mieleccy szermierze przygotowania do turnieju rozpoczęli sierpniowym zgrupowaniem w Rzepedzi na skraju Bieszczad i dalej kontynuują wspólne treningi w zabytkowej „Sokolni”. W zawodach start planuje 22 zawodników z Mielca – 14 reprezentantów PTG „Sokół 1893” i 8 z MKS Gryf.
„Mieleckie skrzydła” to jedyny cykliczny turniej szermierczy o zasięgu międzynarodowym i krajowym odbywający się na terenie województwa. Tego rodzaju zawody, przy wsparciu lokalnych i regionalnych samorządów, rozgrywane są w miastach o bogatych tradycjach szermierczych, jak Kraków, Warszawa czy Gliwice. Od organizacji pierwszej rywalizacji szermierzy w 2017 roku, w Mielcu daje się wyraz bogatej historii i sportowym tradycjom, także tym szermierczym, które trwają tu już ponad 70 lat.
Unikalność, wyjątkowy charakter, profesjonalną organizację i znaczenie inicjatywy potwierdza fakt, że tegoroczna edycja po raz pierwszy została objęta honorowymi patronatami i finansowaniem wszystkich samorządów – Miasta Mielca, Powiatu Mieleckiego i Województwa Podkarpackiego, a zawody odbywają się przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Związku Szermierczego oraz szerokiego grona sponsorów-mecenasów szermierki.
Obowiązuje wstęp wolny dla wszystkich widzów. „Mieleckie Skrzydła” będą dobrym - bo sportowym – początkiem dnia przed wielką miejską fetą, jaką niosą Dni Mielca 2024.
Szczegóły startów mieleckich zawodników w programie poniżej.
PROGRAM VII TURNIEJU SZERMIERCZEGO „MIELECKIE SKRZYDŁA”
31 sierpnia 2024 (sobota)
10:00 – turniej dziewcząt w kategoriach:
o zuchy (2015 i młodsze: Joanna Pyzikiewicz, Antonina Heller – MKS Gryf)
o dzieci (2013-2014: Aleksandra Puła, Alicja Pyrzyńska – PTG Sokół 1893, Nadia Tkaczyk – MKS Gryf)
11:30 – oficjalne otwarcie zawodów
13:00 – turniej dziewcząt w kategoriach
o młodzik (2011 – 2012: Paulina Misiak – PTG Sokół 1893)
o junior młodszy (2008-2010: Hanna Łabuda – PTG Sokół 1893)
14:30 – turniej amatorów
1 września 2024 (niedziela)
10:00 – turniej chłopców w kategoriach:
o zuchy (2015 i młodsi – Jan Mazurkiewicz, Tymoteusz Murdza – MKS Gryf)
o dzieci (2013 – 2014: Przemysław Kapinos, Ignacy Kołodziejczyk, Antoni Cabaj, Maciej Pietryka, Franciszek Sosiński – PTG Sokół 1893, Franciszek
Mazurkiewicz, Aleksander Murdza, Bartosz Soja, Dominik Weryński – MKS Gryf)
13:00 – turniej chłopców w kategoriach:
o młodzik (2011-2012: Stanisław Wesołowski, Gabriel Bajor – PTG Sokół 1893)
o junior młodszy (2008-2010: Witold Kapinos, Mikołaj Szot, Wiktor Bernat – PTG
Sokół 1893
Informacja nadesłana
ms
DOKUMENTY
13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024
LICZBA LUDNOŚCI
132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego
PIENIĄDZE
240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku