Starostwo Powiatowe  herb_40px_wersja2.png  w Mielcu

A A A

logo_300px.svg

Szermiercze rywalizacje w Mielcu!

28.08.2024 Kategoria: Patronat


Największe święto szermiercze w regionie, VII edycja turnieju „Mieleckie Skrzydła” odbędzie się w najbliższy weekend - 31 sierpnia i 1 września. W rywalizacjach szermierczych w mieleckiej hali sportowo-widowiskowej MOSiR, wezmą udział młodzi szpadziści z całego kraju.

Po brawurowo wywalczonym brązowym medalu polskich szpadzistek na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, będzie to jedyna w tym roku okazja do spotkania z fechtunkiem na żywo na Podkarpaciu.

Organizatorami turnieju są dwa mieleckie kluby sportowe: PTG „Sokół 1893” i MKS Gryf. „Mieleckie Skrzydła” będą odbywać się przez dwa dni kolejno w podziale na eliminacje dziewcząt i chłopców w kategoriach: zuchy, dzieci, młodzicy, juniorzy młodsi.

W pierwszy dzień zawodów będzie mieć też miejsce wyjątkowa rywalizacja dorosłych amatorów. Wydarzenie co roku gromadzi blisko 200 licencjonowanych zawodników z klubów z kraju i zagranicy, a sam turniej jest zaliczany do ogólnopolskiej listy kwalifikacyjnej Polskiego Związku Szermierczego.

Pomimo bogatej historii fechtunku w województwie podkarpackim, dziś na jego terenie działa jedynie trzy sekcje szermierki sportowej zrzeszone w Podkarpackim Związku Szermierczym: dwie w Mielcu prowadzone przez kluby organizatorów zawodów i jedna w Krośnie. Szermierka jest jedną z pięciu dyscyplin sportowych – obok gimnastyki sportowej, kolarstwa, lekkoatletyki i pływania – które były do tej pory rozgrywane na wszystkich nowożytnych igrzyskach olimpijskich. To sztuka władania białą bronią – trafić i uniknąć trafienia, a w szpadzie polem trafienia jest całe ciało i nie ma konieczności posiada „prawa ataku”. Wygrywa ten, kto w określonym czasie trafi więcej razy niż przeciwnik. Szermierka rozwija sprawność fizyczną całego ciała, kondycję oraz koordynację ruchów, wzmacnia wytrzymałość, zwinność i precyzję. Oprócz samych zdolności motorycznych szermierka kształtuje te pozytywne cechy: systematyczność, koncentrację, opanowanie i cierpliwość.

Pod okiem doświadczonych trenerów – Zbigniewa Żoli i Sławomira Wałka - mieleccy szermierze przygotowania do turnieju rozpoczęli sierpniowym zgrupowaniem w Rzepedzi na skraju Bieszczad i dalej kontynuują wspólne treningi w zabytkowej „Sokolni”. W zawodach start planuje 22 zawodników z Mielca – 14 reprezentantów PTG „Sokół 1893” i 8 z MKS Gryf.

„Mieleckie skrzydła” to jedyny cykliczny turniej szermierczy o zasięgu międzynarodowym i krajowym odbywający się na terenie województwa. Tego rodzaju zawody, przy wsparciu lokalnych i regionalnych samorządów, rozgrywane są w miastach o bogatych tradycjach szermierczych, jak Kraków, Warszawa czy Gliwice. Od organizacji pierwszej rywalizacji szermierzy w 2017 roku, w Mielcu daje się wyraz bogatej historii i sportowym tradycjom, także tym szermierczym, które trwają tu już ponad 70 lat.

Unikalność, wyjątkowy charakter, profesjonalną organizację i znaczenie inicjatywy potwierdza fakt, że tegoroczna edycja po raz pierwszy została objęta honorowymi patronatami i finansowaniem wszystkich samorządów – Miasta Mielca, Powiatu Mieleckiego i Województwa Podkarpackiego, a zawody odbywają się przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Związku Szermierczego oraz szerokiego grona sponsorów-mecenasów szermierki.

Obowiązuje wstęp wolny dla wszystkich widzów. „Mieleckie Skrzydła” będą dobrym - bo sportowym – początkiem dnia przed wielką miejską fetą, jaką niosą Dni Mielca 2024.

Szczegóły startów mieleckich zawodników w programie poniżej.

PROGRAM VII TURNIEJU SZERMIERCZEGO „MIELECKIE SKRZYDŁA”

31 sierpnia 2024 (sobota)
10:00 – turniej dziewcząt w kategoriach:
o zuchy (2015 i młodsze: Joanna Pyzikiewicz, Antonina Heller – MKS Gryf)
o dzieci (2013-2014: Aleksandra Puła, Alicja Pyrzyńska – PTG Sokół 1893, Nadia Tkaczyk – MKS Gryf)
11:30 – oficjalne otwarcie zawodów
13:00 – turniej dziewcząt w kategoriach
o młodzik (2011 – 2012: Paulina Misiak – PTG Sokół 1893)
o junior młodszy (2008-2010: Hanna Łabuda – PTG Sokół 1893)
14:30 – turniej amatorów

1 września 2024 (niedziela)
10:00 – turniej chłopców w kategoriach:
o zuchy (2015 i młodsi – Jan Mazurkiewicz, Tymoteusz Murdza – MKS Gryf)
o dzieci (2013 – 2014: Przemysław Kapinos, Ignacy Kołodziejczyk, Antoni Cabaj, Maciej Pietryka, Franciszek Sosiński – PTG Sokół 1893, Franciszek
Mazurkiewicz, Aleksander Murdza, Bartosz Soja, Dominik Weryński – MKS Gryf)
13:00 – turniej chłopców w kategoriach:
o młodzik (2011-2012: Stanisław Wesołowski, Gabriel Bajor – PTG Sokół 1893)
o junior młodszy (2008-2010: Witold Kapinos, Mikołaj Szot, Wiktor Bernat – PTG
Sokół 1893

Informacja nadesłana 

ms

Kazimierz Gacek Starosta Powiatu Mieleckiego

Kazimierz Gacek

Starosta Powiatu Mieleckiego
Marek Paprocki Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego

Marek Paprocki

Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego
Andrzej Bryła Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

Andrzej Bryła

Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

DOKUMENTY

13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024

LICZBA LUDNOŚCI

132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego

PIENIĄDZE

240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku