Sukcesy uczniów "Elektryka" na olimpiadzie

10.03.2022 Kategoria: Edukacja

Tomasz Drąg z klasy IVE mieleckiego „Elektryka” został finalistą XLV Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej.

Jak co roku uczniowie Zespołu Szkół im. Prof. Groszkowskiego w Mielcu wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej organizowanej przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

Zawody drugiego stopnia odbyły się w Krakowie 4 lutego 2022 roku, w siedmiu grupach tematycznych: automatycznej, elektrycznej, elektronicznej, mechatronicznej, informatycznej, teleinformatycznej i elektronice medycznej. Krakowski etap olimpiady miał formę testu, którego celem było wyłonienie kilkunastoosobowej grupy finalistów w każdym profilu.

Zespół Szkół na Olimpiadzie reprezentowali uczniowie:
w grupie elektrycznej: Kacper Wójcik (IV A) i Karol Tomczyk (IV A) – opiekun Marek Sypek,
w grupie elektronicznej: Łukasz Tabor (III A) i Jakub Płaza (IV A) – opiekun Jan Wójcik,
w grupie mechatronicznej: Mikołaj Marciniak (III Cg) – opiekun Paweł Kolb,
w grupie teleinformatycznej: Jakub Ciemięga (IV E) i Tomasz Drąg (IV E) – opiekun Wojciech Walat.

Pomimo zaciętej konkurencji między uczestnikami ze szkół z całej Polski, Tomaszowi Drągowi udało się zakwalifikować do kolejnego etapu rozgrywek. Odbył się on 25 lutego, a ze względu na stan epidemii rozgrywki finałowe odbyły się w formie zdalnej. Uczniowie odpowiadali przed komisją konkursową na trzy wylosowane przez nich pytania, obejmujące przekrojowo cały szkolny zakres materiału kształcenia zawodowego.

Ostatecznie Tomek zajął dwunaste miejsce w Polsce i uzyskał tytuł finalisty XLV Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej w profilu teleinformatycznym. Dzięki temu może kontynuować naukę na większości uczelni technicznych w kraju z pominięciem postępowania rekrutacyjnego.