Strażacy promują niezwykłą akcję

07.08.2023 Kategoria: Informacje

W niedzielę ponad 200 strażaków z całej Polski wyruszyło na Giewont, by promować ideę dawstwa szpiku. To już trzecia edycja takiej akcji. Najliczniejszą grupą biorącą w niej udział, byli druhowie z powiatu mieleckiego!

W tym roku odbywała się trzecia edycja akcji, której celem jest promowanie dawstwa szpiku kostnego. Na szlak na Giewont wyruszyło ponad 200 strażaczek i strażaków w pełnym umundurowaniu ważącym ponad 20 kilogramów.

Najliczniejszą grupę stanowili strażacy z powiatu mieleckiego. W akcję zaangażowało się bowiem aż 26 osób. To reprezentaci OSP Jaślany, OSP Chrząstów, OSP Tuszyma, OSP Babicha, OSP Borki Nizińskie, OSP Chorzelów, OSP Malinie II oraz OSP Złotniki.

Z tych jednostek zarejestrowanych było 26 ochotników strażaków, co czyni powiat mielecki najliczniej reprezentowanym powiatem z całej Polski. W poprzednich akcjach uczestniczyło z całej Polski 23 ochotników, a rok temu 77 druhen i druhów weszło na Świnicę. To ważna akcja i szczytny cel. Dla nas głównie chodzi o to, by jak najwięcej ludzi dowiedziało się o akcji DKMS i żeby zarejestrowali się jako dawcy - mówi druh Marek Czerw z OSP Jaślany.

Inicjatorem akcji jest druh Sławomir Kowalczyk z OSP Łukowice Brzeskie — strażak, który jest dawcą faktycznym i oddając krwiotwórcze komórki macierzyste, podarował szansę na życie choremu na nowotwór krwi. Ideą, która przyświeca inicjatorowi i innym strażakom w zdobywaniu polskich szczytów, jest okazanie solidarności z chorymi na nowotwory krwi i promowanie dawstwa szpiku kostnego.

Plany zdobycia szczytu pokrzyżowała pogoda. Na Hali Kondratowej przy padającym deszczu zapadła rozsądna decyzja o nie wchodzeniu na szczyt.