Starostwo Powiatowe  herb_40px_wersja2.png  w Mielcu

A A A

logo_300px.svg

Sprzęt od WHO i MZ dla mieleckiego pogotowia

06.09.2023 Kategoria: Informacje


Dziś w Rzeszowie stacjom pogotowia ratunkowego z województwa podkarpackiego został przekazany sprzęt, który udało się pozyskać dzięki wsparciu WHO i staraniem Ministerstwa Zdrowia.


– Każdy taki dar jest bezcenny w ratownictwie medycznym, bo ten sprzęt służy do ratowania zdrowia i życia, a przecież jest stale wykorzystywany, więc się zużywa. Musi być jednak niezawodny i bezawaryjny, więc podlega ciągłej wymianie. Dziś otrzymaliśmy dwa defibrylatory Lifepak15, cztery respiratory Weinmann i cztery urządzenia do kompresji klatki piersiowej Lucas. Ten sprzęt już niebawem, być może nawet od jutra, będzie pracował wykorzystywany przez nasze zespoły ratownictwa medycznego i będzie służył do efektywniejszego działania w trakcie akcji ratunkowych – mówi Grzegorz Gałuszka, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Mielcu.


Masowy napływ uchodźców na teren województwa podkarpackiego po zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę, wymagał podjęcia działań związanych z zabezpieczeniem medycznym. Sytuacja ta, zaostrzona dodatkowo wskutek niekorzystnych warunków atmosferycznych, spowodowała konieczność organizacji punktów medycznych bezpośrednio po przekroczeniu granicy RP. Łącznie na terenie województwa podkarpackiego organizowano 10 punktów pomocy medycznej, z czego 6 w punktach recepcyjnych, a 4 bezpośrednio w przejściach granicznych. W punktach tych z pomocy medycznej skorzystało ponad 18 tys. osób, w tym 4,5 tys. dzieci.


Organizacja tych działań wymagała od dysponentów Zespołów Ratownictwa Medycznego – samodzielnych stacji pogotowia ratunkowego z terenu województwa podkarpackiego – dużego zaangażowania, w tym także sprzętowego. Z uwagi na dużą liczbę realizowanych wyjazdów do pacjentów, wyposażenie ambulansów podlegało zużyciu.


Dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia udało się pozyskać, korzystając z pomocy WHO, sprzęt medyczny, który dziś w Rzeszowie został przekazany dysponentom zespołów ratownictwa medycznego na wyposażenie ambulansów.
W sumie przekazano:
– 9 defibrylatorów,
– 22 respiratory
– 17 urządzeń do mechanicznej kompresji klatki piersiowej.

Sprzęt trafił do: Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego
w Rzeszowie, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu, Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku i do Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie.

źródło: https://pogotowie-mielec.pl
fot.: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Kazimierz Gacek Starosta Powiatu Mieleckiego

Kazimierz Gacek

Starosta Powiatu Mieleckiego
Marek Paprocki Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego

Marek Paprocki

Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego
Andrzej Bryła Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

Andrzej Bryła

Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

DOKUMENTY

13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024

LICZBA LUDNOŚCI

132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego

PIENIĄDZE

240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku