Spotkanie Starosty z posłami Polski 2050 - Trzeciej Drogi

08.08.2024 Kategoria: Informacje

W dniu 06.08.2024 r. odbyło się spotkanie Starosty Powiatu Mieleckiego Kazimierza Gacka z posłami Polski 2050 – Trzeciej Drogi Panią Elżbietą Burkiewicz oraz Panem Rafałem Kasprzykiem. W spotkaniu brał także udział Mikołaj Skrzypiec - radny powiatu mieleckiego.

Podczas spotkania poruszono następujące sprawy i kwestie:

• potencjalnej rozbudowy sieci dróg wojewódzkich / krajowych, w taki sposób, by bardziej efektywnie skomunikować powiat mielecki w osi południe – północ. Mielec obecnie zawieszony jest w swoistej siatce dróg wojewódzkich, bez bezpośredniego połączenia do sieci TEN-T za pomocą drogi krajowej. Powiat mielecki powinien takie połączenie posiadać, jak jeden z ważniejszych ośrodków przemysłowych kraju, który generuje największa sprzedaż produktów na podkarpaciu. Samorządy już teraz prowadzą działania w celu poprawy skomunikowania powiatu mieleckiego. Starosta Kazimierz Gacek poinformował, iż zlecił zarządowi dróg sporządzenie pierwszych zarysów koncepcji takiego połączenia w kierunku od autostrady A4 w stronę Przecławia lub Radomyśla Wielkiego z uwzględnieniem brakującego odcinka obwodnicy Mielca po stronie południowo-zachodniej oraz nowej przeprawy mostowej, jak również wersji w kierunku województwa świętokrzyskiego – w stronę budowanej drogi ekspresowej S74 oraz dróg krajowych DK79 i DK9. Posłowie podkreślili determinację do działań na rzecz tych rozwiązań i wspierania tych planów w Sejmie oraz przez ministerstwa;
  • dalszej rozbudowy przebiegającej przez Mielec linii kolejowej 25 Łódź Kaliska - Dębica w kierunku północnym oraz koniecznej elektryfikacji odcinków pozbawionych sieci trakcyjnej, tj. odcinka Tomaszów Mazowiecki – Skarżysko-Kamienna w województwie świętokrzyskim i Łódzkim oraz odcinka Chmielów – Dębica Towarowa w województwie podkarpackim. Rozwój tej linii kolejowej będzie z korzyścią dla regionów, przez które linia przechodzi, a elektryfikacja jest niezbędna do dalszego zwiększania konkurencyjności kolei jako ekologicznego i taniego środka transportu. Rozbudowa ta będzie wymagała współpracy urzędów marszałkowskich, posłowie zadeklarowali wolę prowadzenia rozmów z odpowiednimi urzędami i instytucjami na rzecz realizacji planów dalszego rozwoju kolei. Mielec znalazł się w siatce połączeń dalekobieżnych wprowadzanego obecnie przez ministerstwo infrastruktury Horyzontalnego Rozkładu Jazdy, co oznacza, że do Mielca powrócą pociągi relacji innej niż obecna obecnie w rozkładzie Dębica czy Rzeszów.
  • rozwoju turystyki w powiecie mieleckim oraz poszerzanie sieci infrastruktury dróg rowerowych i rowerowych szlaków turystycznych. Świętokrzyskie, którego przedstawicielem jest Poseł Kasprzyk ma bardzo dobrze rozwiniętą siatkę połączeń i szlaków rowerowych. Podczas spotkania w starostwie omawiano możliwość skorzystania z doświadczeń samorządów w województwie świętokrzyskim w zakresie rozwijania infrastruktury rowerowej. Posłanka Burkiewicz wspomniała o bardzo pozytywnym nastawieniu nadleśnictw powiatu mieleckiego do takich planów. Omówiono również możliwość budowy ścieżek rowerowych na wałach wzdłuż rzeki Wisłoki.
  • możliwości nawiązania współpracy między Szpitalem Powiatowym a Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach w celu wzmacniania roli mieleckiego szpitala oraz jego rozwoju w nowych kierunkach, korzystając z doświadczeń ŚCO. Sprawa ta łączy się   z nowymi środkami z KPO przeznaczonymi na poprawę sytuacji szpitali powiatowych   w Polsce oraz z planowanymi zmianami w opiece zdrowotnej i nowymi kierunkami rozwoju szpitali.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze i sprzyjało wymianie merytorycznych uwag. Dziękujemy za spotkanie i mamy nadzieję, że będzie ono miało korzystny wpływ na dalszy rozwój powiatu mieleckiego.

kh