SOSW ma już 60 lat!

10.10.2018 Kategoria: Edukacja

Setki gości zebrały się dziś w Powiatowym Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych, by świętować okrągły jubileusz działalności SOSW. Ośrodek już od 60 lat służy niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży.

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęła uroczysta msza święta w Kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej w Mielcu, której przewodniczył ks. Infułat Adam Kokoszka. Kolejnym punktem programu było odsłonięcie tablicy umieszczonej w Powiatowym Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych. Dyrektor placówki Elżbieta Wyparło wspólnie z ks. Infułatem Adamem Kokoszką, starostą Zbigniewem Tymułą i reprezentantem szkolnej społeczności dokonali odsłonięcia pamiątkowego monumentu. „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – głosi napis, którego idea przyświecać będzie dalszej działalności ośrodka.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Mielcu (dziś: Powiatowy Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Mielcu) może poszczycić się 60-letnią historią. Jego początki sięgają 1958 roku, kiedy to w poniemieckich budynkach, w których w latach 1948-1952 mieścił się Dom Dziecka, a w latach 1953-1957 stacjonowało wojsko, utworzono Państwowy Zakład Wychowawczy. Zakład zorganizowano dla młodzieży niepełnosprawnej umysłowo w stopniu lekkim i średnim. Już wtedy jego rola była wielka, a w samym internacie powstałym przy zakładzie mieszkało około 100 osób.

Dziś, po latach zmian i ciągłego udoskonalania tego miejsca, w ośrodku uczy się ponad 210 osób. Kompleks rozrasta się o kolejne udogodnienia dla podopiecznych, a już wkrótce czekać go będą kolejne inwestycje. – Mogę zdradzić, że w przyszłym roku wybudujemy piękny kompleks boisk i plac zabaw. Wierzę, że taka infrastruktura przyniesie wiele pożytku i radości wszystkim, którzy będą z niej korzystać – mówił podczas jubileuszowego spotkania Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła.

Jak podkreślał gospodarz powiatu, okrągły jubileusz działalności– najpierw SOSW, dziś zaś PZPSW – jest powodem do dumy. – Za te 60 lat, które stały się częścią historii powiatu mieleckiego, pragnę podziękować dziś dyrekcji oraz byłym i obecnym pracownikom. Słusznie jesteście porównywani do patronki tego miejsca, świętej Jadwigi, bo to właśnie wy służycie dzieciom i młodzieży, które potrzebują specjalnej troski i opieki – mówił Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła, składając dyrekcji, pedagogom, rodzicom i dzieciom serdeczne życzenia. Słowa uznania względem społeczności PZPSW znalazły swoje miejsce również na pamiątkowej statuetce przekazanej na ręce dyrekcji PZPSW. Tę starosta Zbigniew Tymuła, w imieniu władz samorządowych Powiatu Mieleckiego, podarował dyrekcji wraz z Markiem Kamińskim, Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Mieleckiego.

Obchody jubileuszu uświetniły występy dzieci i młodzieży kształcącej się w PZPSW.