Scalone grunty pod okiem zarządu

16.08.2021 Kategoria: Informacje

Starosta mielecki Stanisław Lonczak wspólnie z członkiem zarządu Zbigniewem Działowskim skontrolowali tereny objęte zagospodarowaniem poscaleniowym w Zachwiejowie i Zarówniu.

Proces scalania gruntów we wsiach Zachwiejów i Zarównie rozpoczął się w 2014 roku. Procesem objętych zostało 700,22 ha gruntów. W zakres wartych prawie 6,8 mln zł prac weszły koszty prac scaleniowych, zaprojektowanie i budowa dróg dojazdowych do pól, jak również wykonanie modernizacji i budowy urządzeń melioracji wodnej.

To właśnie funkcjonowaniu tych urządzeń i sytuacji hydrologicznej scalonych terenów przyjrzeli się podczas wizyty w Zachwiejowie przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Mieleckiego: starosta Stanisław Lonczak i członek zarządu Zbigniew Działowski. W spotkaniu uczestniczyli także wójt Robert Pluta oraz sekretarz Małgorzata Brożyna.

Warto podkreślić, że celem scaleń prowadzonych na terenie gminy Padew Narodowa jest stworzenie korzystniejszych warunków gospodarowania w rolnictwie. Cel ten osiągnięty zostanie poprzez poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych, racjonalne ukształtowanie rozłogu gruntów rolnych w poszczególnych gospodarstwach oraz dostosowanie granic nieruchomości do systemu urządzeń melioracji wodnych, dróg dojazdowych i rzeźby terenu.