Starostwo Powiatowe  herb_40px_wersja2.png  w Mielcu

A A A

logo_300px.svg

Samorząd Województwa Podkarpackiego świętuje 25-lecie!

03.06.2024 Kategoria: Informacje


Starosta Powiatu Mieleckiego Kazimierz Gacek wziął udział w uroczystej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego w zabytkowych wnętrzach Muzeum-Zamku w Łańcucie, zorganizowanej z okazji 25-lecia Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Najważniejszym elementem jubileuszowych obchodów była uroczysta sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego, w Muzeum-Zamku w Łańcucie. Wzięli w niej udział podkarpaccy parlamentarzyści, europosłowie, przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwo, samorządowcy z całego Podkarpacia, a także przedstawiciele podkarpackich instytucji oraz stowarzyszeń.

Sesja rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru województwa, następnie odegrany został hymn państwowy. Po nim zaś minutą ciszy uczczono zmarłych radnych województwa.

02.jpg

Podczas uroczystej sesji radni przyjęli przez aklamację stanowisko w związku z 25. rocznicą utworzenia Samorządu Województwa Podkarpackiego. Czytamy w nim m.in.:

Ostatnie ćwierćwiecze było niezwykle ważnym czasem dla Polaków, w tym mieszkańców Podkarpacia, którzy wspólnie podjęli wysiłek budowy swoich „Małych Ojczyzn”, umacniając ich siłę, potencjał oraz regionalne atuty. Na Podkarpaciu wykorzystaliśmy ten okres bardzo dobrze. Były to lata dynamicznego rozwoju w wielu obszarach życia. Rozwinęliśmy gospodarkę, wzmocniony został biznes, powstały setki inwestycji z zakresu infrastruktury, edukacji oraz kultury. Rozwinął się rynek pracy, a także poprawił znacząco szeroko rozumiany komfort życia. A wszystko to w duchu zrównoważonego rozwoju i w trosce o każdą część województwa.

Na koniec radni zaapelowali w stanowisku:

Niech rocznicowe obchody wyzwolą w nas kolejne pokłady energii do dalszej, aktywnej pracy oraz umocnią nas jako wspólnotę zjednoczoną wokół wspólnego celu – Podkarpacia – regionu ukształtowanego przez mieszkańców ceniących chrześcijańskie wartości, pracowitość oraz ideę samorządności.

Po przyjęciu stanowiska, głos zabrał marszałek Władysław Ortyl, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że czuje radość i dumę z tak ważnego jubileuszu. Marszałek mówił o początkach samorządu województwa, „pierwszych krokach” i wyzwaniach samorządowej wspólnoty Podkarpacia.

To były obowiązki, to były zaszczyty, to były też wyzwania, ale także swoista przygoda. Wielu rzeczy nie wiedzieliśmy, wiele rzeczy odkrywaliśmy, musieliśmy się nauczyć – wspominał marszałek Władysław Ortyl.

Ważnym elementem uroczystej sesji było wręczenie odznaczeń państwowych. Postanowieniem Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi zostali uhonorowani: Zygmunt Nowak – za zasługi w działalności społecznej i samorządowej oraz Barbara Rogowska – dyrektor szpitala wojewódzkiego w Rzeszowie – za zasługi na rzecz rozwoju medycyny i ochrony zdrowia. Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczona została Barbara Stawarz – dyrektor szpitala wojewódzkiego w Przemyślu, a odznaczenie otrzymała za działalność na rzecz rozwoju medycyny i ochrony zdrowia.

Wcześniej odznaczeniami państwowymi w Warszawie uhonorowani zostali: marszałek Władysław Ortyl - Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Ewa Draus – była wicemarszałek wieloletnia radna i Janina Jastrząb – była, wieloletnia skarbnik województwa otrzymały Złote Krzyże Zasługi, a Stanisław Kruczek, były członek zarządu i wieloletni radny – Srebrny Krzyż Zasługi. Odznaczenia otrzymali także inni samorządowcy różnych szczebli z Podkarpacia.

Tekst: Monika Konopka
Foto: Anna Magda

Biuro Prasowo UMWP

Kazimierz Gacek Starosta Powiatu Mieleckiego

Kazimierz Gacek

Starosta Powiatu Mieleckiego
Marek Paprocki Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego

Marek Paprocki

Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego
Andrzej Bryła Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

Andrzej Bryła

Wicestarosta Powiatu Mieleckiego

DOKUMENTY

13 660-----------------------
zarejestrowanych przychodzących dokumentów w II kwartale 2024

LICZBA LUDNOŚCI

132 983-----------------------
mieszkańców powiatu mieleckiego

PIENIĄDZE

240 310 382-----------------------
planowanych dochodów budżetu w 2024 roku