Są pierwsze efekty oszczędzania

22.03.2023 Kategoria: Informacje

Zespół ds. optymalizacji zużycia energii w budynkach stanowiących własność powiatu po raz kolejny spotkał się, aby podsumować efekty działań ukierunkowanych na oszczędzanie energii elektrycznej i cieplnej.

Przypomnijmy, że zespół powołany został przez starostę mieleckiego Stanisława Lonczaka jeszcze w sierpniu ubiegłego roku. Zarządzenie powstało w odpowiedzi na rekomendacje rządu obligującego administrację rządową i samorządową do zmniejszenia zużycia energii o 10% w grudniu 2022 roku.

W skład powołanego przy mieleckim starostwie zespołu weszli pracownicy urzędu i dyrektorzy wszystkich podległych mu jednostek. Grupa w pierwszej kolejności zajęła się analizą zapotrzebowania na prąd, paliwa gazowe i wodę poszczególnych budynków, a już od kilku miesięcy systematycznie pracuje nad poszukiwaniem i wdrażaniem rozwiązań pozwalających obniżyć koszty mediów i poprawić efektywność energetyczną budynków.

W środę, 22 marca, zespół obradował na kolejnym spotkaniu, którego celem było podsumowanie poczynionych w ostatnich miesiącach oszczędności. Rzeczywiste zużycie energii elektrycznej z grudnia 2022 roku zestawiono i porównano ze zużyciem oczekiwanym – którego poziom, w toku wcześniejszych prac, określono dla każdej z jednostek indywidualnie.

– Już dziś widzimy, że podjęte działania przynoszą zamierzone efekty. Duże oszczędności w zużyciu energii poczyniono już w mieleckim szpitalu i stacji pogotowia. Założony cel osiągnięto także w Powiatowym Zarządzie Dróg w Mielcu, Powiatowym Urzędzie Pracy w Mielcu, Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu, I Liceum Ogólnokształcącym w Mielcu, Zespole Szkół Ekonomicznych w Mielcu czy Powiatowym Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych w Mielcu – wylicza starosta mielecki Stanisław Lonczak.

Jak dodaje, wszystkie jednostki systematycznie pracują nad dalszą poprawą efektywności energetycznej budynków i ich niskoemisyjnością, a efekty ich starań w dalszym ciągu poddawane będą regularnej ocenie.