W przededniu 38. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych rondo przy al. Kwiatkowskiego zyskało imię NSZZ Solidarność.
- Jesteśmy u progu kolejnej rocznicy podpisania porozumień sierpniowych – wydarzenia, które na stałe zmieniło Polskę. Tamte wydarzenia dały impuls do przyszłych zmian. Dla nas członków Solidarności to czas szczególny, nie tylko ze względu na doniosłość tamtych wydarzeń, ale przede wszystkim ze względu na to, że to właśnie wtedy narodził się NSZZ Solidarność – związek, który nieprzerwanie i konsekwentnie realizuje przyjęty wówczas program, misje i wartości – powiedział Marian Kokoszka, przewodniczący mieleckiej Solidarności.
- My mielczanie powinniśmy być tym bardziej dumni, że pierwsza iskra tamtych wydarzeń miała miejsce właśnie tu – w mieleckiej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Mielec, a potem rozlała się na całą Polskę – podkreślił Kokoszka.
Mielecki zalążek strajków 1980 roku przypomniał też marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. - Wszyscy mamy w Mielcu poczucie, że te strajki, protest, który w 1980 roku wybuchł, miał też swoje prapoczątki w Mielcu. Jest to udokumentowane, ale często brakuje pewnych starań, aby ta kwestia była artykułowana publicznie – powiedział.
- Wcześniej nie było miejsca w Mielcu, na którym nazwa Solidarności mogłaby wybrzmieć, stąd wielkie podziękowania dla Rady Miasta, przewodniczącego i wszystkich inicjatorów nazwania tego miejsca rondem Solidarności – dodał Ortyl. Jak przyznał marszałek, nazwa dla tego ronda doczekała się dobrego czasu. - Dzieje się to bowiem w 100-lecie odzyskania niepodległości. To rondo zostało też zbudowanie nareszcie, bo tak jak czekaliśmy na tą nazwę, tak czekaliśmy bardzo długo na to rondo. Tutaj przecież ginęli ludzie, tutaj było bardzo niebezpiecznie – dodał.
- Ta nazwa będzie mi przypominała dużą historie – powiedział Zbigniew Tymuła, starosta powiatu mieleckiego nawiązując zarówno do wydarzeń sierpnia ’80, jak i zapoczątkowania dobrej współpracy samorządów powiatowego z miejskim. Budowa tego ronda została zrealizowana m.in. właśnie przy współudziale finansowym tych samorządów.
Możemy w ten sposób uhonorować mielecką Solidarność i wszystkich robotników, którzy w tamtym bardzo trudnym czasie walczyli z systemem komunistycznym. Dzięki wam, dzięki robotniczej Solidarności dzisiaj możemy żyć w wolnym i całkowicie suwerennym kraju – powiedział Fryderyk Kapinos, pełniący funkcję prezydenta Mielca.
Rondo NSZZ Solidarność powstało w 2015 roku i było jedną z pierwszych inwestycji realizowanych przez samorząd powiatu mieleckiego na terenie miasta Mielca. Koszt inwestycji to ponad 830 tysięcy zł. Powiat mielecki otrzymał dotację w wysokości 50% na przebudowę skrzyżowania od wojewody podkarpackiego. Nieco ponad 25 procent kosztów pokrył też Urząd Miejski.
Za: hej.mielec.pl
Zdjęcia: hej.mielec.pl