Promujemy naszą lipę!

10.02.2021 Kategoria: Informacje

Powiat Mielecki aktywnie włącza się w promocję plebiscytu Europejskie Drzewo Roku. O główny laur w konkursie walczy Lipa św. Nepomucena rosnąca w Dulczy Wielkiej.

Lipa została laureatką jubileuszowego X konkursu na polskie Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja, zdobywając rekordową liczbę 15346 głosów. Stała się tym samym polską kandydatką do tytułu Europejskiego Drzewa Roku.

Europejski plebiscyt trwa od początku miesiąca. W jego ramach do rywalizacji stanęło aż 13 drzew z różnych zakątków kontynentu. Lipa z Dulczy Wielkiej, która zgromadziła na swoim liczniku już przeszło 17 tys. głosów, konkuruje w szczególności z liderami rankingu z Hiszpanii i Włoch.

By wesprzeć polską kandydatkę do tytułu Europejskiego Drzewa Roku starosta mielecki Stanisław Lonczak wystosował prośbę o pomoc w rozpropagowaniu informacji o konkursie do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w kraju. Apel został rozesłany do przeszło 2800 urzędów, w tym urzędów marszałkowskich, starostw powiatowych oraz urzędów miast i gmin.

- Współpraca i solidarność mieszkańców naszego powiatu pozwoliła lipie wygrać polski etap plebiscytu. Zadanie, które stoi przed nami obecnie, jest trudniejsze, ale nie niemożliwe. W 2017 roku europejski laur trafił już przecież do drzewa rosnącego na Podkarpaciu. Otrzymał go Dąb Józef z Wiśniowej – przypomina starosta Stanisław Lonczak. – Gorąco zachęcam do głosowania w plebiscycie, a także udostępniania informacji o konkursie w swoich mediach społecznościowych – dodaje.

Głosowanie będzie aktywne do końca miesiąca. W ostatnim tygodniu (od 22 do 28 lutego) stanie się jednak tajne - co oznacza, że na stronie internetowej niewidoczna będzie aktualna liczba głosów. Laureata konkursu poznamy podczas oficjalnej ceremonii w dniu 17 marca br.

Zachęcamy do głosowania! O tym, jak zrobić to krok po kroku piszemy TUTAJ.

Bezpośredni link do konkursu Europejskie Drzewo Roku: KLIK

Grafika: Nadleśnictwo Mielec